Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Poznań: Czy w Prokuraturze Okręgowej giną akta? Prokuratorzy z Zielonej Góry badają sprawę

Czy to niedbalstwo czy też celowe działanie? W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zaginęły niektóre z akt. Wiadomo, że dotyczyły czterech śledztw. Nie wiadomo, których.

Zaginionymi aktami zainteresował się “Głos Wielkopolski”. I udało mu się ustalić, że od 2 maja śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Zielonej Górze. W sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków służbowych przez prokuratorów lub pracowników sekretariatu Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jak dotąd ustalono, że zginęły niektóre z dokumentów z czterech śledztw – w jednym przypadku to cały tom akt. By go odtworzyć, trzeba było między innymi ponownie przesłuchać świadków.

Jednak jak uspokajają prokuratorzy, zaginięcie akt w żadnym wypadku nie spowoduje, że któryś z oskarżonych uniknie kary albo w ogóle nie stanie przed sądem. Brak części dokumentów nie wpłynie też negatywnie na postępowanie, bo wszystkie da się odtworzyć, a z większością już to zresztą zrobiono.

Jednak sprawa i tak budzi niepokój. Bo skoro giną akta – to albo w jednostce jest bałagan, albo ktoś zabiera je celowo, żeby komuś zaszkodzić. Komu? Na przykład prowadzącym konkretne śledztwo lub też szefom prokuratury. Ani jedna ani druga ewentualność nie napawają optymizmem. Zwłaszcza że prokuratorzy nie chcą zdradzić, czego konkretnie dotyczyły dokumenty, które zaginęły.

Głos Wielkopolski, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze