Jacek Jaśkowiak

Poznań: Czy kościoły zostaną zamknięte? Jacek Jaśkowiak wygłosił oświadczenie

Wiceprezydent Jędrzej Solarski wystosował pismo do arcybiskupa Gądeckiego, by rozważył apel do wiernych o ograniczenie udziału w mszach zwłaszcza osób starszych i z kłopotami zdrowotnymi. Jego zdaniem trzeba zastosować wszelkie sposoby, by zminimalizować ryzyko przenoszenia się wirusa.

Tego samego zdania jest prezydent Jacek Jaśkowiak, który wygłosił dziś na sesji oświadczenie w tej sprawie.
– Być może ktoś uzna nasze działania za przesadne, ale staramy się wyciągać wnioski z tego, co się działo we Włoszech – powiedział prezydent. – Najtańszym sposobem walki z koronawirusem jest profilaktyka, szczególnie wobec osób najstarszych i najsłabszych.

Prezydent zadeklarował też, że będzie podejmował takie działania, jakie uznają za właściwe on i wojewoda, nawet gdyby miały one wywołać skutki gospodarcze i protesty społeczne. Prezydent rozmawiał też z  księdzem ekonomem archidiecezji poznańskiej o możliwym ograniczeniu uczestnictwa wiernych we mszach świętych, a ksiądz ekonom obiecał przekazać informację arcybiskupowi.

Jak informuje Radio Poznań, arcybiskup Stanisław Gądecki już zaapelował do wszystkich parafii w Polsce o zwiększenie liczby niedzielnych mszy, żeby w żadnej nie uczestniczyło zbyt wielu wiernych, z godnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Arcybiskup przypomniał też, że starsze lub schorowane mogą wziąć udział w mszy poprzez radio lub telewizję, opłatek brać do ręki i nie przekazywać znaku pokoju poprzez podanie ręki, bo to nie jest konieczne.

Jednak w oświadczeniu Konferencji Episkopatu Polski czytamy też: “tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”.

Przypomnijmy, że miasto już wydało zalecenie o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli oraz innych placówek oświatowych na dwa tygodnie. Zamknięte będą także inne miejskie jednostki – nie wybierzemy się do Biblioteki Raczyńskich, która została zamknięta z wszystkimi filiami, nie odwiedzimy zoo, nie pójdziemy na basen ani na lodowisko, nie odwiedzimy również Palmiarni Poznańskiej. Konsultacje społeczne odwołała też miejska Pracownia Urbanistyczna. Również w CK Zamek zostało odwołanych sporo wydarzeń – lepiej sprawdźcie przed wyjściem, czy to, na które się wybieracie, nie zostało odwołane.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
46 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze