Piknik militarny 1945 Muzeum Uzbrojenia fot. Sławek Wąchała

Poznań: Czołgi i sztuka, czyli nowa wystawa w Muzeum Uzbrojenia

Od dziś w Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli można oglądać wystawę prac artysty-grafika Marcina Góreckiego “Poznań 1945. Broń pancerna” z okazji 76. rocznicy zakończenia walk o Poznań.

– Wojna inspirowała artystów od zarania dziejów – mówią organizatorzy wystawy. – Bitwy, potyczki, kampanie wojenne stały się jednym z najczęstszych i najbardziej popularnych motywów wykorzystywanych przez malarzy. Choć wydawać by się mogło, że militarna tematyka w sztuce to pieśń odległej przeszłości – motywy batalistyczne przewijają się również w twórczości artystów współczesnych. Niejednokrotnie dramatyczne, ale też wzniosłe wydarzenia z polskiej przeszłości stają się inspiracją dla dzisiejszych twórców. Jednym z nich jest Marcin Górecki – artysta-grafik, od lat projektujący ilustracje o tematyce militarnej. Specjalizuje się w grafice boxartowej, wykonując projekty dla branży modelarskiej. W jego artystycznym dorobku znajdują się również okładki płytowe tworzone dla wykonawców z alternatywnej sceny muzycznej oraz okładki książek – m.in. dla serii wydawniczej “Polskie Skrzydła”.

Artysta w ostatnich latach stworzył także serię prac poświęconą pojazdom pancernym, a zwłaszcza czołgom. Inspiracją okazały się też wydarzenia z 23 lutego 1945 r., kiedy wraz ze zdobyciem poznańskiej Cytadeli skończyła się hitlerowska okupacja Poznania.

Ekspozycję “Poznań 1945. Broń Pancerna” można oglądać w godzinach otwarcia muzeum: we wtorek i od czwartku do niedzieli w godzinach od 10.00 do16.00. Wystawa potrwa do 31 marca.

 

2 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze