kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska

Poznań: Chcesz się pozbyć starego pieca? Ruszył program Kawka Bis!

Miasto przyjmuje wnioski o dofinansowanie wymiany pieców w ramach kolejnej edycji programu Kawka Bis. Środki przeznaczone na 2021 r. to aż 10 mln zł, a skorzystać z nich jest dużo łatwiej niż dotychczas.

Program Kawka Bis umożliwia uzyskanie dotacji na wymianę starych pieców na paliwa stałe i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi rozwiązaniami – takimi jak ogrzewanie gazowe lub elektryczne, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej czy ogrzewania oparte na odnawialnych źródłach energii w postaci pomp ciepła czy instalacjach fotowoltaicznych. Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych typu węgiel, drewno czy brykiety.

Kawka Bis przeszła w tym roku kolejne zmiany. Mieszkańcy mogą otrzymać dotację w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych brutto, jest też możliwość rozliczenia bez angażowania własnych środków. Właśnie na brak takiej możliwości najbardziej narzekali mieszkańcy: wielu z nich chętnie wymieniłoby piece na nowe, ale nie stać ich było na to, by wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni, a później starać się o ich zwrot.

Urząd miasta usprawnił również system kontroli wykonawczej i inspektora nadzoru zastąpiono przedstawicielami UMP, by kontrole wykonanych prac odbywały się szybciej.

Szczegółowych informacji telefonicznych i e-mailowych dotyczących programu Kawka Bis udzielają pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska – tel. 61 878 40 53, 61 878 40 68, 61 878 40 61 lub e-mail: marek_bondyra@um.poznan.pl, ewa_nowak@um.poznan.pl, lukasz_rogal@um.poznan.pl, katarzyna_wendland@um.poznan.pl.

Więcej informacji dotyczących Kawki Bis wraz z formularzami wniosków do pobrania można znaleźć na stronie internetowej.

Wnioski o dofinansowanie można kierować listownie lub za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) do 31 marca. Osobiście można je składać w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, a także w siedzibach Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 i ul. Stanisława Małachowskiego 10.

O przyznaniu dotacji decyduje kolejność zgłoszeń kompletnych wniosków. Rozliczenie musi nastąpić do 31 października 2021 roku.

UMP

3 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze