Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała

Poznań: Chcesz przesunąć termin szczepienia? Masz problem

Jeśli ktoś chce szybciej przyjąć drugą dawkę szczepionki, bo jedzie na wakacje i wziął na serio obietnicę ministra Dworczyka, że szczepienia przed sezonem urlopowym przyspieszą – to się nieźle zdziwi. Nie ma takiej możliwości.

Napisał do nas rozżalony Użytkownik, który przyjął pierwszą dawkę na początku maja w punkcie na MTP. Termin drugiego szczepienia wyznaczono mu na 3 sierpnia. Sęk w tym, że wcześniej, w lipcu, wypada mu urlop i chciałby gdzieś wyjechać z rodziną. I wolałby być wtedy już zaszczepiony, bo, jak wyjaśnił, po prostu czułby się bezpieczniej.

“Nic nie mówiłem przy wyznaczaniu terminu drugiego szczepienia, bo wtedy plany urlopowe jeszcze nie były doprecyzowane, zresztą właśnie ze względu na terminy szczepień wszystkich członków rodziny” – napisał do nas. – “Uznałem też, że na pewno będę mógł przełożyć szczepienie na wcześniejszy termin, bo minister Dworczyk mówił, że chcą przyspieszyć szczepienia przez wakacjami i urlopami”.

To samo mówił  też Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych, który zapewniał, że nie będzie problemu ze zwiększonymi dostawami szczepionek przed wakacjami. Tymczasem gdy skontaktował się ze swoim punktem szczepień – okazało się, że na przesunięcie terminu na wcześniejszy nie ma szans. Gdyby przyjął pierwszą dawkę po 17 maja, to wtedy tak, bez problemu, bo takie są rządowe wytyczne. Ale ponieważ stało się to wcześniej – nie ma takiej możliwości.

“Zmiana terminu szczepienia w Punkcie Szczepień Szpitala Tymczasowego MTP dla osób zaszczepionych przed 17 maja jest możliwa tylko w wyjątkowych sytuacjach związanych np. z pobytem Pacjenta w szpitalu/wizytą lekarska, wyjazdem do sanatorium, podróżą służbową, egzaminem itp. Nie dotyczy urlopów” – odpisano mu uprzejmie w odpowiedzi z punktu szczepień na MTP. – “Przyczyna zmiany musi być potwierdzona odpowiednią dokumentacją/zaświadczeniem np. dokumentacją medyczną czy zaświadczeniem z zakładu pracy. Jeśli zmiana terminu jest podyktowana jednym z tych powodów, prosimy o przesłanie potwierdzenia. Zachęcamy również do próby kontaktu z innymi Punktami Szczepień (mniejszymi), które dokonują zmian terminu II dawki dla osób zaszczepionych przed 17 maja. Przyjęcie II dawki nie musi odbyć się w tym samym Punkcie co I termin”.

Nasz Użytkownik próbował zapisać się na drugie szczepienie w kilku innych punktach – ale uzyskał takie same odpowiedzi.
– Zgodnie z aktualnymi wytycznymi decyzja o możliwości wcześniejszego podania drugiej dawki szczepionki pacjentowi, którzy przyjął pierwszą dawkę przed 17 maja, każdorazowo należy do punktu szczepień – wyjaśnia Mikołaj Woźniak z Zespołu Komunikacji Społecznej wielkopolskiego oddziału NFZ. – Uzależniona jest ona od jego możliwości organizacyjnych i dostaw szczepionek. Skrócony i ujednolicony, 35-dniowy odstęp pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki Pfizer, Moderna lub AstraZeneca dotyczy pacjentów rejestrowanych na szczepienie od 17 maja.

Z tego wniosek, że co najmniej kilka punktów szczepień w Poznaniu po prostu nie ma szczepionek albo nie daje sobie rady organizacyjnie. Wszystko więc wskazuje na to, że nasz Użytkownik zostanie zaszczepiony później niż jego dwie nastoletnie córki, które drugi termin szczepienia mają właśnie na początku lipca…

“Wychodzi, że ponoszę karę za to, że chciałem się zaszczepić jak najszybciej – podsumowuje. – “I drugą dawkę będę przyjmował dopiero po młodych ludziach, którzy mieli szczepić się później. Przecież to totalny bezsens”.

Po 1 lipca – jak zapowiedział minister Dworczyk- pacjenci będą mogli przyjąć drugą dawkę szczepionki w wybranym punkcie, więc nasz Użytkownik mógłby to zrobić na przykład podczas pobytu na wakacjach. Ale nie zamierza tego zrobić. Bo skoro teraz są takie cuda z przesunięciem terminu szczepienia, to kto mu zagwarantuje, że uda mu się zaszczepić podczas wyjazdu?

5 1 vote
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze