Poznań: Były ksiądz wyeksmitowany z domu zakonnego

Stare Miasto Poznań panorama fot. Sławek Wąchała

To pierwsza w Polsce taka eksmisja, poprzedzona wieloma latami sporów, także w sądzie, między byłym księdzem Michałem Woźnickim a zakonem salezjanów. Dziś komornik w asyście ślusarza wszedł do celi zajmowanej przez byłego księdza.

Wojna byłego księdza i salezjanina ze swoim zakonem trwa od wielu lat. W 2018 roku został wydalony z zakonu za konflikty z innymi zakonnikami i nieposłuszeństwo wobec przełożonych. Jednak mimo usunięcia z zakonu nie chciał się wyprowadzić ze swojej celi w domu zakonnym. W dodatku odprawiał w niej msze, mimo że było to złamanie prawa kanonicznego, ponieważ jest suspendowany.

O byłym zakonniku stało się głośno w październiku 2020 roku – obowiązywał wówczas zakaz zgromadzeń ze względu na pandemię, a mimo to Michał Woźnicki nadal odprawiał tam msze dla wiernych, więc po jednym z nabożeństw usunęła go policja. A salezjanie zapowiedzieli oddanie sprawy do sądu – i sąd w 2021 roku wydał nakaz eksmisji byłego księdza z domu zakonnego salezjanów, nie przyznając mu prawa do lokalu socjalnego i obciążając kosztami procesu. Wyrok upublicznił sam ksiądz Woźnicki na swoim kanale YouTube.

Jednak na czas pandemii wykonanie wyroków eksmisyjnych wstrzymano, dlatego dopiero 8 września 2022 roku o godzinie 9.00 rano, jak informuje Gazeta Wyborcza, odbyła się formalna eksmisja, a komornik w towarzystwie ślusarza wszedł do dwupokojowej celi, którą zajmował były ksiądz. W czerwcu komornik próbował porozumieć się z byłym księdzem i skłonić do dobrowolnego opuszczenia budynku salezjanów, ale ten się na to nie zgodził.

Według gazety już dobrą godzinę przed eksmisją przed domem zakonnym zebrało się kilkunastu zwolenników księdza, by go wspierać. Nie podobała im się obecność mediów podczas eksmisji. Modlili się razem z nim na klęczkach przed drzwiami zamkniętego kościoła, a później poszli do kawiarni i na spacer. Jak podało Radio Poznań – bezdomność księdzu nie grozi, przynajmniej przez najbliższe pół roku. Na ten czas dostał od ZKZL na wynajem kawalerkę przy ulicy Kluczborskiej.

Ksiądz Woźnicki jest znany nie tylko z eksmisji i wojny z salezjanami, ale także z kontrowersyjnych poglądów, jakie wygłasza na swoim kanale na YouTube.