WCZD czerwiec 2020 fot. UMWW

Poznań: Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka – budynek już jest!

Bryła budynku powstającego Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka nabrała ostatecznego, imponującego kształtu. – Patrzeć, jak rośnie nasz szpital dziecięcy w Poznaniu, to wielka frajda! Zapraszam na raport z placu budowy – zachęca Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Obecnie prowadzone są roboty instalacyjne w środku i montaż elewacji, a także prace przy zagospodarowaniu terenu wraz z drogami wewnętrznymi.

Na 7 kondygnacjach o łącznej powierzchni użytkowej 30 tys. m kw. znajdzie się 2 tysiące pomieszczeń. Opieka medyczna zostanie zapewniona w ramach dziewięciu oddziałów. Jednoosobowe sale (każda z własnym węzłem sanitarnym) przeznaczone będą dla 354 dzieci i ich opiekunów. Projekt przewiduje zastosowanie nowatorskich rozwiązań medycznych, tak, aby zapewnić dzieciom z całej Wielkopolski opiekę na najwyższym poziomie. W szpitalu znajdzie się pierwszy w Wielkopolsce SOR dziecięcy. To najważniejsza inwestycja w historii samorządu województwa wielkopolskiego.

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka, które powstaje przy ul. Wrzoska w Poznaniu, w sąsiedztwie szpitala wojewódzkiego, ma być jednym z największych tego typu ośrodków w Polsce. Prace przy tej marszałkowskiej inwestycji nie ograniczają się do samego budynku szpitalnego. Przez półtora roku krajobraz okolicy uległ diametralnej zmianie. Trwa przebudowa ulicy Wrzoska wraz z całą infrastrukturą – ulica ta będzie drogą dojazdową do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka i szpitala MSWiA. Powstają m.in. nowe chodniki i pętla autobusowa. Te prace mają potrwać do końca 2020 roku.

O tym, jak duża jest to inwestycja, świadczą dane techniczne dotyczące budowy WCZD:

• Branża budowlana:
– ok. 28500 m3 wylanego betonu konstrukcyjnego
– wmontowano ok. 3500 ton stali zbrojeniowej

• Branża sanitarna:
– 32 tys. m2 kanałów wentylacyjnych
– 18 tys. m2 ogrzewania podłogowego
– 26 km rurociągów dla instalacji grzewczych i chłodzących
– 7,5 km rurociągów klimatyzacji.
– 16 km – rurociągów miedzianych gazów medycznych zasilających ponad 1000 punktów poboru
– 30 km rurociągów zimnej i ciepłej wody użytkowej
– 3,5 tys. przyborów wodnych
– 9 km – wewnętrznej kanalizacji sanitarnej
– 720 m rurociągów poczty pneumatycznej i 27 szt. stacji poczty

• Branża elektryczna:
– Ponad 325 rozdzielnic elektrycznych, sterowniczych i telekomunikacyjnych
– 12 km koryt elektrycznych i teletechnicznych
– Ponad 290 km kabli i przewodów elektrycznych
– Ponad 240 km okablowania strukturalnego i telekomunikacyjnego
– Ponad 4100 czujek dymu Systemu Sygnalizacji Pożaru
– Ponad 1930 głośników Dźwiękowego Systemu Ostrzegawczego
– Ponad 420 kamer Systemu Telewizji Dozorowej
– Ponad 4 km kanalizacji kablowej elektrycznej i teletechnicznej na terenie zewnętrznym przy budynku.

Projekt „Budowa Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka (szpitala pediatrycznego) wraz z jego wyposażeniem” realizowany jest ze środków budżetu Województwa Wielkopolskiego przy wsparciu WRPO 2014+. Szacunkowa wartość przedsięwzięcia wynosi ponad 426 mln zł, z czego kwota dofinansowania to ponad 338 mln zł, w tym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ponad 237 mln zł i wsparcie ze środków krajowych w postaci dotacji celowej z budżetu państwa w ramach Kontraktu Terytorialnego – ponad 101 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz z pożyczki zaciągniętej w Banku Gospodarstwa Krajowego.

W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego inwestycję prowadzi spółka Szpitale Wielkopolski. Wykonawcą jest Warbud.

UMWW, el

Dodaj komentarz

avatar