Poznań: Brutalni gwałciciele z łagodnym wyrokiem

Brutalnie pobili ofiarę, doprowadzając do tego, że została kaleką, a później zgwałcili. Sąd wymierzył gwałcicielom karę 10,5 roku więzienia, a mężczyźnie, który ją pobił – 85, roku.

Poszkodowana to 35-letnia mieszkanka ulicy Garncarskiej w Poznaniu. Kobieta rozstała się ze swoim partnerem i nie miała gdzie mieszkać. Koleżanka zaproponowała jej pomoc i zaprowadziła ją do swojego znajomego, Sebastiana R. Ten zgodził się przenocować kobietę.

Następnego dnia u Sebastiana zjawili się goście, trzej znajomi. Zaczęła się impreza z dużą ilością alkoholu. W pewnej chwili mężczyźni zaproponowali kobiecie, żeby się rozebrała. Odmówiła, a wtedy zaczęli ją bić. najbardziej brutalny był Sebastian R., który uderzał kobietę także patelnią i farelką, aż straciła przytomność. Wtedy dwóch mężczyzn zgwałciło nieprzytomną kobietę, po czym wszyscy wyszli z mieszkania, nie wzywając do niej żadnej pomocy.

Ranną znalazła następnego dnia sąsiadka – i to ona wezwała pogotowie. Kobieta trafiła do szpitala, a lekarze ocenili jej stan jako krytyczny. Udało się uratować jej życie, ale nie zdrowie. Usunięto jej krwiaka mózgu, jednak niedotlenienie i niedokrwienie sprawiło, że kobieta ma niedowład czterokończynowy, zaburzenia mowy, bardzo trudno nawiązać z nią kontakt. Wymaga całodobowej opieki i zdaniem lekarzy nigdy nie wróci do zdrowia. Po opuszczeniu szpitala przeniesiono ją więc do zakładu opiekuńczo leczniczego.

Sprawcy zostali złapani i oskarżeni o pobicie, gwałt, spowodowanie kalectwa i nieudzielenie pomocy. Za takie przestępstwa można dostać nawet 15 lat więzienia – jednak sąd był litościwy i uznał, jak podaje “Gazeta Wyborcza”, że oskarżeni nie zasługują na maksymalny wymiar kary. Dwóch gwałcicieli skazał na 10,5 roku więzienia – obaj są recydywistami. Sebastian R. za pobicie został skazany na 8,5 roku, a czwarty mężczyzn za nieudzielenie pomocy dostał rok więzienia.

Rodzice pokrzywdzonej zastanawiają się nad złożeniem apelacji. Kobieta do końca życia będzie wymagała pomocy medycznej, co się więc z nią stanie, gdy oni umrą? Osierociła też małoletnie dziecko, które długo jeszcze będzie wymagać opieki.

Gazeta Wyborcza, el

Podziel się: