Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku

Już po raz dwudziesty pierwszy Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej zaprasza 23 listopada na Bigos Nowogródzko-Wileński, czyli przedświąteczne spotkanie w klimacie Kresów.

“Choć nazwa „Bigos…” może sugerować czysto kulinarny charakter, to w tym nietypowym „bigosie” mieszają się nie tylko smaki, ale też kultura Kresów i Wielkopolski” – piszą członkowie TMWiZW na swojej stronie. – “Ma on w sobie wiele smakowitych ingrediencji, rozmaitych wydarzeń religijnych, patriotycznych, kulturalnych, folklorystycznych, a wreszcie i kulinarnych, zaprawionych refleksją nad wspólnymi dziejami Polski i Litwy”.

Spotkanie w tym roku odbędzie się już po raz dwudziesty pierwszy – pierwszy „Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku” odbył się w 1998 r. w 200. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza w Centrum Kultury „Zamek”. Podczas niego polski teatr z Wilna wystawił w Poznaniu fragmenty epopei narodowej „Pan Tadeusz”, młodzieżowy zespół teatralny „Próby” zaprezentował inscenizację „Świtezianki”, wystą też Kapela Wileńska i Zespól „”.

Pod hasłem “Wieszczowi się nie odmawia” specjalnie na tę okazję powołany został Chór Profesorów Poznańskich Uczelni, który pod batutą prof. Stefana Stuligrosza wykonał pieśń „Wilija naszych strumieni rodzica” z „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza. Zanim jeszcze modne stało się publiczne czytanie dzieł literatury narodowej, uczestnicy Bigosowej… uczty – m.in. studenci z Japonii i Kamerunu – czytali fragmenty „Pana Tadeusza”.

W kościele oo. Dominikanów Mszę św. za duszę Adama Mickiewicza odprawili O. Jan Góra oraz bp Antoni Dziemianko, niegdyś proboszcz z parafii w Nowogródku. W tamtejszej farze pw. Przemienienia Pańskiego król Władysław Jagiełło brał ślub z księżniczką litewską Zofią Holszańską, a huczne weselisko odbyło się w pobliskiej Lidzie.

Jak to z bigosem bywa, elementy kresowe wymieszane zostały skrupulatnie z folklorem wielkopolskim. Raczono się wspomnieniami, wspólnym śpiewaniem piosenek nie tylko kresowych i … oczywiście degustacją tego wspaniałego rarytasu.

Nie inaczej będzie i w tym roku choć zmieniło się miejsce – od 2010 r. gościny Bigosowi udziela parafia p.w. Bożego Ciała przy ulicy Krakowskiej. A oto program imprezy:

godz. 17.30 – pokaz multimedialny o Unii Lubelskiej
godz. 18.00 – Msza św. koncelebrowana w intencji członków TMWiZW oraz Darczyńców i Dobrodziejów, poprzedzona prezentowaniem tablicy upamiętniającej pielgrzymkę Władysława Jagiełły.
po Mszy św. ok. godz. 19.00 w sali parafialnej:
– koncert zespołu „KRESOWIACY” z Lidy na Białorusi (wstęp wolny),
– inscenizacja przybycia króla Władysława Jagiełły,
– na zakończenie część towarzysko-biesiadna. Oczywiście z bigosem w roli głównej.

Wstęp wolny.

TMWiZW, el

Strona głównaPoznańPoznań: Bigos Nowogródzko-Wileński po Wielkopolsku