Poznań: Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV w powiecie

Dzieci urodzone w 2007 roku i mieszkające w powiecie poznańskim mogą się zaszczepić przeciwko wirusowi HPV. Po raz pierwszy podana zostanie szczepionka zabezpieczającą aż przed 9 typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

Akcję organizuje powiat poznański.
– To już trzynasta edycja programu szczepień ochronnych przeciw HPV na terenie podpoznańskich gmin – mówi starosta Jan Grabkowski. – Na jej realizację przeznaczymy w tym roku 566 tysięcy złotych. Planujemy zaszczepić 685 dzieci. Kolejny raz zatroszczyliśmy się również o zdrowie chłopców, dając im szansę na bezpłatne szczepienia. Zachęcam więc, aby z nich skorzystali. W ciągu dwóch lat zaszczepiliśmy ich już 220.

Zapisy na szczepienia już trwają, ale z powodu ograniczonej liczby miejsc o możliwości skorzystania ze szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń. Pierwsze dawki zostały podane 18 maja i po raz pierwszy dzieci są szczepione szczepionką 9-walentną, zabezpieczającą aż przed 9 typami wirusa brodawczaka ludzkiego.

Ci, którzy zostali zaszczepieni w zeszłym roku niepełnym schematem (tzn. otrzymali jedną lub dwie dawki), mają możliwość zgłoszenia się po trzecią dawkę, zgodnie z terminarzem szczepień określonym przez producenta. Rodzice uprawnionych dzieci otrzymali informację ze Starostwa Powiatowego o możliwości dokończenia cyklu szczepień. Szczepieniom towarzyszy też akcja edukacyjna odbywająca się online o zapobieganiu nowotworom szyjki macicy i innym chorobom wywoływanym przez wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

– Największą zdobyczą medycyny w historii ludzkości są właśnie szczepienia – podkreśla starosta. – Tylko one gwarantują, że nie zachorujemy lub chorobę przejdziemy łagodniej i zniwelujemy ryzyko niebezpiecznych powikłań. Szczególnie w dobie pandemii widzimy konieczność ich stosowania. I nawet jeśli koronawirus odwraca uwagę od profilaktyki, my nie zapominamy o naszych mieszkańcach oraz ich potrzebach. Gorąco zachęcam, aby skorzystać z możliwości, jaką dajemy powiatowej młodzieży.

Zapisy na szczepienia dla dzieci z rocznika 2007 przyjmowane będą pod numerami telefonów: 61 847 04 54 oraz 573 149 181, na e-mail: powiathpvzapisy@gmail.com lub osobiście, w siedzibie przychodni Edictum PLUS, ul. Mickiewicza 31, Poznań, pokój 120 (1 piętro) w godz. od 9.00 do 15.00.

Dotychczas z akcji skorzystało blisko 10 tysięcy dzieci. Powiat wydał na ten cel ponad 4,4 miliona złotych.

PP

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze