Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Bezcenne dzieła wróciły do Biblioteki Raczyńskich. Po konserwacji

Część zabytkowych atlasów ze zbiorów Biblioteki Raczyńskich odzyskała dawny blask. Wśród bezcennych dzieł jest m.in. pierwszy nowożytny atlas świata, zawierający dokładną mapę Polski.

Ze zbiorów kartograficznych Biblioteki Raczyńskich jej pracownicy wybrali najcenniejsze i jednocześnie najbardziej zagrożone zniszczeniem atlasy, pochodzące z XVI-XIX w. Zabytki zostały oddane do konserwacji i digitalizacji – to efekt projektu, na który Biblioteka Raczyńskich otrzymała ponad 14 milionów złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Dzięki niemu nowe życie dostaną nie tylko cenne dzieła, ale także sam budynek biblioteki, który przejdzie gruntowną modernizację.

Prace prowadzone są na bieżąco. Pięć zbiorów map właśnie wróciło z konserwacji. Jest wśród nich m.in. pierwszy nowożytny atlas świata wydawany od 1570 roku, który zawiera pierwszą dokładną mapę Polski Wacława Grodeckiego. Wszystkie dzieła są bardzo atrakcyjne wizualnie i bogato ilustrowane, jak np. atlas pochodzący z początku XVIII wieku, w którym można znaleźć ręcznie kolorowane mapy i dekoracyjne plany miast, twierdz oraz bitew.

Podziwiając kunsztownie zdobione i ręcznie kolorowane mapy świata i nieba można także prześledzić losy ksiąg. W XVII-wiecznym atlasie świata znajdują się wpisy jego kolejnych właścicieli: od jezuitów, których własnością był w 1718 roku, przez wpisy z XIX wieku, aż po ostatni, uczyniony ręką generała Adama Kicińskiego zapis z roku 1939.

UMP, el

Strona głównaKulturaPoznań: Bezcenne dzieła wróciły do Biblioteki Raczyńskich. Po konserwacji