Nowy Rynek fot. Skanska

Poznań: Będziemy mieli… chodnik antysmogowy

Poznań to kolejne miasto, w którym Skanska wybuduje chodnik z tzw. zielonego betonu redukujący negatywny dla zdrowia człowieka smog. Zakończenie prac i oddanie go do użytku zaplanowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Dzięki promieniom słonecznym, na powierzchni tzw. zielonego betonu dochodzi do redukcji niebezpiecznych dla człowieka cząstek NOx. Są one rozkładane na neutralne związki azotu i wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania.

Pomiary przeprowadzane przez Skanska i partnerów naukowych podczas badań laboratoryjnych, a następnie w przestrzeni miejskiej, pokazały, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Skanska z powodzeniem przetestowała tę technologię przy swoich inwestycjach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach inwestycji Nowy Rynek – kompleks budynków powstanie na terenie dawnego dworca PKS pomiędzy ulicami: Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi.

Pierwszy w Poznaniu chodnik z zielonego betonu będzie miał prawie 4000 m kw. Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 roku, a oddanie do użytku zaplanowano na drugi kwartał, wraz z budynkiem D kompleksu Nowy Rynek. Chodnik o takiej powierzchni w ciągu roku neutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód z silnikiem diesla, który przejechał ponad 70 tys. kilometrów.

Nowy Rynek będzie docelowo składał się z 5 budynków łączących funkcje biurowo-usługowe, handlowe i mieszkaniowe. Całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Kompleks – jak sama nazwa wskazuje – stanie się nowym miejskim rynkiem, miejscem dla biznesu, mieszkańców oraz turystów, zachęcającym do spotkań, sprzyjającym rekreacji i rozrywce.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze