Poznań: Będzie zmiana w regulaminie zoo. Poznańscy radni zadecydowali

Zoo Poznań fot. policja
Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej zajęła się regulaminem poznańskiego ogrodu zoologicznego po tym, jak rodziców dwuletniego chłopca nie wpuszczono z jeździkiem do zoo. Radni uznali, że regulamin trzeba zmienić.

Dwuletni Alex choruje na rdzeniowy zanik mięśni i w poruszaniu się pomaga mu specjalny jeździk. Jednak gdy rodzina wybrała się z wizytą do zoo – nie zostali wpuszczeni właśnie z powodu jeździka. Regulamin zoo, który obowiązuje od lat 90. ubiegłego wieku, zabrania bowiem korzystania z takich urządzeń w placówce.

Ten zapis został wprowadzony ze względu na bezpieczeństwo: tereny zoo są rozległe, drogi kręte, prowadzące z górki i pod górkę, a zwiedzających dużo. Pozwolenie na wchodzenie z pojazdami mogłoby skutkować kolizjami i wypadkami. Dla osób niepełnosprawnych zoo dysponuje melexem, po terenie kursują też kolejki dostępne dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Rodzice Alexa uważają zapis za niewłaściwy – jednak on obowiązuje i pracownicy muszą go przestrzegać, choć, jak podkreśliła dyrektor zoo, Ewa Zgrabczyńska, ten konkretny pracownik, który nie chciał wpuścić Alexa i jego rodziców, powinien wykazać się większą empatią i chęcią rozwiązania problemu. A rozwiązanie okazało się proste i zaproponował je inny pracownik ochrony: jeździk Alexa został na przechowaniu na portierni, a rodzice zabrali chłopca na zwiedzanie zoo w wózku.

Jednak zapis w regulaminie może powodować powtarzanie się takich sytuacji, dlatego sprawą zajęli się radni z Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej – zoo w Poznaniu jest jednostką miejską. Dokładnie zapoznali się ze sprawą i z wyjaśnieniami dyrekcji, a później przyjęli stanowisko, w którym podkreślili, że w Poznaniu, mieście, które się chlubi swoją otwartością, absolutnie nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Dlatego regulamin ogrodu zoologicznego powinien zostać jak najszybciej zmieniony, by osoby niepełnosprawne mogły bez problemu wchodzić do środka ze sprzętem wspomagającym ich poruszanie się. I to niezależnie od tego, czy są zakwalifikowane jako sprzęt medyczny, czy są to sprzęty powszechnego użytku wykorzystywane w tym celu.

„Komisja rekomenduje również, aby Pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Osób z Niepełnosprawnościami sprawdził, czy regulaminy pozostałych terenów i obiektów publicznych w mieście uwzględniają indywidualne potrzeby osób z niepełnosprawnościami” – podsumowali poznańscy radni.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: