Czteropak fot. MTP

Poznań: Będzie szpital polowy!

Informację potwierdził prezydent Jacek Jaśkowiak na swoim profilu społecznościowym. Szpital ma powstać na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w „czteropaku”, czyli halach 7,7a, 8 i 8a.

Hale mają powierzchnię ponad 22 tys. metrów kwadratowych i są połączone wewnętrznym pasażem. Z pewnością są w stanie pomieścić nawet więcej niż 500 łóżek planowanych dla poznańskiego szpitala polowego.

O możliwości powstania szpitala informowaliśmy wczoraj. Powstanie szpitala nie tylko w Poznaniu, ale i w innych dużych miastach potwierdził już minister zdrowia. „Wkrótce, wraz z Wojewodą Wielkopolskim, przedstawimy szczegóły tego przedsięwzięcia” – napisał prezydent na swoim profilu społecznościowym.

Przypomnijmy, że prezydent kilkakrotnie, odnosząc się do planów powstania takiego szpitala polowego, deklarował, pomoc miasta i przygotowanie go w ciągu dwóch, trzech tygodni, wskazując właśnie hale MTP. Jednak za każdym razem zwracał też uwagę na to, że to nie przygotowanie szpitala jest problemem, ale znalezienie ludzi, którzy w nim będą pracować. W Poznaniu, tak jak i w innych miastach, brakuje personelu medycznego już w tych szpitalach, które są i działają.

Z kolei posłanki Małgorzata Janyska i Paulina Hennig-Kloska podczas swojej kontroli poselskiej zaapelowały do wojewody, by zamiast tworzyć szpital polowy, wykorzystał nowy szpital w Gnieźnie, który dopiero co został wybudowany i własnie przechodzi odbiory techniczne. Byłoby to znacznie tańsze i szybsze, a pacjenci mieliby tam nieporównywalnie większy komfort niż w hali targowej. Szpital pomieściłby 200 chorych w 80 salach z pełnym węzłem sanitarnym. Takich warunków nie da się zapewnić na targach.

el