Poznań: Będzie 300 covidowych łóżek – zapowiedział wojewoda

wojewoda Łukasz Mikołajczyk
Kolejne łóżka w regionie, dodatkowi pracownicy w stacjach sanepidu, by można się było dodzwonić – i dodatkowe godziny na testy, żeby nie trzeba było długo czekać. To najnowsze decyzje wojewody Łukasza Mikołajczyka w sprawie walki z pandemią.

Wojewoda rozpoczął spotkanie z mediami od przytoczenia kilku wypowiedzi z mediów społecznościowych, które nazywają pandemię „ściemą” i negują sens noszenia maseczek.
– Między innymi dla tych osób, których wypowiedzi przytoczyłem, poszerzamy dziś bazę łóżek covidowych w Wielkopolsce – powiedział. – Dziś kpią z maseczek, z zagrożenia koronawirusem nazywając go „ściemą”, ale tylko do momentu, gdy ich bliscy albo oni sami nie zachorują i nie trafią do szpitala z ciężkimi objawami zakażenia koronawirusem. Dlatego każdy, kto kto dziś wygłasza poglądy o fikcyjnej pandemii, niech przestanie myśleć tylko o sobie, ale pomyśli o tych, którzy są obok, bliskich, znajomych, przyjaciołach i których mijamy na ulicy. Którzy nie chcą tracić zdrowia, nie chcą umierać. Nie fundujmy sobie wzajemnie nieszczęścia, bo nikt na to nie zasłużył.

Wojewoda uważa, że pandemia jest dla Wielkopolan testem solidarności – pomimo uprzedzeń, własnych przekonań i poglądów. Dziś w regionie mamy ponad 800 zakażeń, a główny szpital, przy ulicy Szwajcarskiej, jest już prawie pełen. Zdaniem wojewody zwiększenie liczby zakażeń musi spowodować elastyczność działań, a to oznacza więcej miejsc w szpitalach blisko domu, bo szpital przy Szwajcarskiej wymaga odciążenia. Nie jest wykluczone utworzenie kolejnego szpitala w Poznaniu, ale nie ma jeszcze szczegółów, bo rozmowy w tej sprawie dopiero trwają.

Dlatego wojewoda podjął szereg kolejnych decyzji o uruchomieniu w całym regionie około 300 łóżek dla chorych na koronawirusa.
– Najwięcej z nich zostanie utworzonych w szpitalu w Wolicy – mówił. – Przywracamy szpital w Wolicy, który już był szpitalem jednoimiennym i ma pewne doświadczenia.

Wojewoda spotkał się z marszałkiem Markiem Woźniakiem i wicemarszałek Pauliną Stochniałek oraz Agnieszką Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ, by ustalić szczegóły covidowych miejsc w szpitalach podlegających marszałkowi Wielkopolski – i określił spotkanie jako bardzo merytoryczne. Ustalili wspólnie, że w szpitalu w Wolicy będzie 120 łóżek.

Łóżek przybędzie też w szpitalach powiatowych, bo zdaniem wojewody łóżka muszą być blisko mieszkańców – i dlatego dziś podpisze odpowiednie decyzje dla szpitali w Śremie, Kępnie, Ostrowie Wielkopolskim, Międzychodu i Środy Wielkopolskiej.
– To właśnie w szpitalach powiatowych będziemy tworzyli oddziały dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Będą tam też łóżka respiratorowe – podkreślił wojewoda.

Nowe łóżka będą dodawane stopniowo, pierwsze zaczną funkcjonować jeszcze przed weekendem.
– Obecnie wolnych łóżek covidowych w Wielkopolsce mamy 169, w tym 76 wolnych łóżek respiratorowych – podsumował wojewoda. – Baza łóżek wynosi 837, ale po weekendzie będzie ich już ponad 1000 – 1200.

Wojewoda po raz kolejny zaapelował też o ostrożność i przestrzeganie reguł obowiązujących w czasie pandemii – zwłaszcza jeśli któreś części Wielkopolski zostaną objęte czerwonymi strefami.
– Niezależnie od tego, które miasta w Wielkopolsce będą tą strefą objęte, musimy zachowywać się tak, jakby wszędzie była strefa czerwona – mówił Łukasz Mikołajczyk. – Bo te działania spowodują wypłaszczenie się krzywej wzrostu. Ja wierzę bardzo mocno w samodyscyplinę i rozsądek Wielkopolan i to, że będą do tego bardzo odpowiedzialnie podchodzili.

Wojewoda odniósł się też do problemów zgłaszanych przez mieszkańców: problemów z dodzwonieniem się do sanepidu, gdy ma się wynik pozytywny i kolejki do wykonania testów, w których nierzadko trzeba czekać kilka godzin.
– Są kolejne osoby, które będą pracować w infolinii, systematycznie zwiększa nam się liczba osób odpowiedzialnych za infolinię – wyjaśnił wojewoda. – Ale trzeba pamiętać, że w związku z wzrostem zakażeń telefonów jest z dnia na dzień coraz więcej. A co do testów, wychodzimy naprzeciw temu, aby skrócić czas oczekiwania na testy, zwiększyliśmy liczbę godzin wykonywania tych testów, więc myślę, że tu też sytuacja powinna ulec poprawie.

Wojewoda wyraził też uznanie kadrze medycznej i wielkopolskim samorządowcom za współpracę i zrozumienie problemu.
– Chcę podziękować wszystkim, którzy są fundamentem w walce z COVID-19 – powiedział. – Lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, dyrektorom szpitali, pracownikom NFZ-u i samorządowcom, którzy współpracują ze mną nad tworzeniem kolejnych łóżek w szpitalach przez nich zarządzanych.

Lilia Łada

Podziel się: