pieniądze fot. pixabay

Poznań: Będą cięcia w budżetach rad osiedli – ale mniejsze?

4 – a nie 5 mln zł do zaoszczędzenia i większe oszczędności w konkursach grantowych niż w podstawowych budżetach. Taki projekt uchwały w sprawie cięć w budżetach rad osiedli będą rozpatrywać radni miejscy podczas wtorkowej sesji.

Ograniczenia są konieczne z uwagi na straty finansowe, jakie miasto poniosło w wyniku pandemii koronawirusa oraz wcześniejszych decyzji większości parlamentarnej i rządu. Cięcia w budżetach rad osiedli wyniosą jednak mniej niż początkowo zakładano – i to wywalczyli osiedlowi radni podczas bardzo burzliwej Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania – o czym informowaliśmy.

Na budżety jednostek pomocniczych składa się kilka źródeł finansowania. Ich podstawowa część naliczana jest proporcjonalnie do liczby mieszkańców i powierzchni osiedla. Do tego dodawane są udziały w dochodzie z podatku od nieruchomości znajdujących się na terenie osiedla oraz pieniądze możliwe do uzyskania z grantów na najlepsze projekty.

– Formalna dyskusja nad budżetem rad osiedli toczyła się na Komisji Współpracy Lokalnej, Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego Rady Miasta Poznania – tłumaczy Monika Danelska, przewodnicząca komisji. – Przedstawiciele jednostek pomocniczych brali w niej udział i wyrażali swoje opinie. Radni z uwagą wsłuchali się w ich głos. Wypracowane rozwiązanie to wynik wspólnych uzgodnień pomiędzy miastem i Klubem Koalicji Obywatelskiej.

Propozycja radnych KO, która będzie rozpatrywana na sesji, to kompromis, mających pogodzić racje wszystkich zainteresowanych. Projekt uchwały zakłada, że kwota oszczędności wyniesie 4 a nie 5 mln zł, jak rozważano początkowo. Zgodnie z oczekiwaniami osiedlowych radnych większe cięcia nastąpią w puli przeznaczonej na konkurs grantowy, z których realizowane są zadania inwestycyjne.

Oszczędności wyniosą 3 mln zł (z 7 mln zł kwota ta zmniejszy się do 4 mln zł). Nie oznacza to jednak, że rady osiedli będą miały mniej pieniędzy na inwestycje lokalne. Udział w dochodach z tytułu podatku od nieruchomości, które są przeznaczane właśnie na ten cel, pozostanie bez zmian. Zgodnie z pierwotnym założeniem oszczędność w tym miejscu miała wynieść 3 mln zł. Te pieniądze pozostaną w budżetach jednostek pomocniczych, które będą mogły przeznaczyć je na inwestycje lokalne.

Cięcia nastąpią natomiast w tzw. środkach wolnych (naliczanych proporcjonalnie do liczby mieszkańców i powierzchni osiedla), które jednostki pomocnicze przeznaczają na wydatki bieżące. Oszczędność wyniesie 1 mln zł (cięcie z 5 do 4 mln zł). Ograniczenie budżetu rad osiedli z tego tytułu było konieczne. W obliczu licznych cięć dokonywanych w innych dziedzinach (np. kulturze) jest to wyraz społecznej solidarności.

W tym miejscu należy podkreślić, że proponowane zmiany odnoszą się do 2021 roku. Budżety rad osiedli w 2020 r. pozostaną w takiej formie, jak dotychczas.

W ramach przedłożonej propozycji nie dokonuje się zmian w zakresie: wysokości środków przeznaczonych na program budowy dróg lokalnych (40 mln zł w latach 2020-2023) oraz zasad przyznawania kwot niewykorzystanych w roku poprzedzającym rok naliczania środków (ok. 2,6 mln zł).

Ostateczną decyzję w sprawie zmian w budżetach jednostek pomocniczych podejmą miejscy radni. Punkt ten zostanie omówiony na sesji 23 czerwca.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze