Poznań: Barbara Sajnaj odchodzi na emeryturę. Miasto ma nowego skarbnika

pożegnanie Barbary Sajnaj fot. UMP

Poznańscy radni podczas dzisiejszej sesji wyrazili zgodę, by nowym skarbnikiem miasta został Piotr Husejko, zastępca dotychczasowej skarbnik Barbary Sajnaj i dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu UMP. Barbara Sajnaj przechodzi na emeryturę.

Skarbnika miasta odwołuje i powołuje rada miasta.
– Dziś głosujemy odwołanie pani skarbnik, ale taki tytuł uchwały wynika wyłącznie ze względów formalnych – podkreślał Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Wszyscy wolelibyśmy podejmować dziś uchwałę o udzieleniu pani absolutorium za dobrze przepracowane 22 lata. Tak proszę dziś potraktować naszą decyzję: jako podziękowanie za cały czas, podczas którego dzieliła się pani z nami doświadczeniem i zawsze pomagała znaleźć dobre rozwiązanie.

Barbara Sajnaj była Skarbnikiem Miasta Poznania od 1999 roku.
– Dziś jest szczególny dzień – przyznała. – Po 22 latach tworzenia wspólnie z państwem historii finansowej Poznania zacznę nowy etap w swoim życiu. Gdy pierwszy raz stanęłam w tym miejscu, wierzyłam, że moje 24-letnie doświadczenie w służbach księgowo-finansowych oraz naturalna potrzeba doskonalenia wiedzy i samokształcenia wystarczą, by zmierzyć się z nowym wyzwaniem. Dziś przyznam, że nie było łatwo. Dziękuję za wspólny czas i wieloletnią współpracę wszystkim, którzy wspierali mnie w pełnieniu mojej funkcji. Czułam to wsparcie, przedstawiając państwu kolejne projekty uchwał finansowych. Dziękuję również tym, którzy nie szczędzili mi słów krytyki, ponieważ ona mobilizowała mnie na równi ze wsparciem. Praca dla miasta Poznania była dla mnie wielkim wyróżnieniem, zaszczytem i honorem.

Była skarbnik z zawodu jest prawnikiem – w 1985 r. ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji UAM. Jej doświadczenie zawodowe od początku związane było z finansami. Jako skarbnik nadzorowała politykę finansową i budżetową miasta, jest także autorką i współautorką publikacji poświęconych zarówno partnerstwu publiczno-prywatnemu (finansowanie inwestycji miast), jak i rachunkowości budżetowej (inwentaryzacja). W 2012 r. obroniła z wyróżnieniem pracę dyplomową w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu w ramach Akademii Liderów Samorządowych. W 2020 r. została uznana za najlepszego skarbnika dużego miasta w Polsce – zwyciężając w prestiżowym rankingu „Skarbnik samorządu”, którego wyniki ogłoszono podczas Kongresu Perły Samorządu 2020.

– Dziękuję za lata współpracy, za pani asertywność i ogromne zaangażowanie – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Trudno będzie sobie wyobrazić urząd miasta bez Barbary Sajnaj. Dzisiejsza kondycja finansowa stolicy Wielkopolski w dużym stopniu jest wynikiem Pani pracy, doświadczenia i autorytetu, jakim cieszyła się pani wśród radnych wszystkich klubów. Jestem przekonany, że nadal będziemy korzystać z Pani kompetencji i wiedzy. Dziękuję również za to, że wychowała pani osobę, która – mam nadzieję – udźwignie ten wielki ciężar i będzie czuwać nad finansami miasta.

Radni jednogłośnie zdecydowali, że nowym Skarbnikiem Miasta Poznania zostanie Piotr Husejko, dotychczasowy dyrektor Wydziału Budżetu i Kontrolingu UMP.
– Dziękuję za obdarzenie mnie ogromnym zaufaniem. Liczę na to, że nasza współpraca nadal będzie równie dobra. Polityka finansowa Poznania stoi dziś przed wieloma wyzwaniami – mówił nowy skarbnik. – Tworzenie projektu budżetu w warunkach zmieniających się zasad finansowania samorządów, które skutkują koniecznością dostosowania wydatków Miasta, na pewno nie należy do zadań łatwych.

Piotr Husejko z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył też studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i podatków oraz organizacji i zarządzania w jednostkach administracji. Od marca 2012 r. był dyrektorem najpierw Wydziału Budżetu i Analiz UMP, a następnie Wydziału Budżetu i Kontrolingu. Na tych stanowiskach realizował zadania związane z opracowywaniem założeń polityki finansowej Miasta, przygotowaniem budżetu Poznania oraz jego Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zajmował się również zapewnieniem bieżącej kontroli wykonania budżetu i kontrolingu oraz sporządzania okresowych sprawozdań opisowych z wykonania budżetu. Od 1 października 2020 r. był zastępcą Skarbnika Miasta Poznania.

Źródło: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: