Poznań: Bambrzy zapraszają na święto!

Zaczęło się piknikiem, a dziś przez miasto przejdzie korowód Bambrów w tradycyjnych strojach. Będzie też można zobaczyć i posłuchać potyczek Bambra z… Krakusem. W ten weekend obchodzimy Święto Bambrów Poznańskich.

W sobotę Bambrzy bawili się na pikniku w parku noszącym ich imię, a mieszczącym się na Dębcu. Były gry i zabawy, występ Zespołu Pieśni i Tańca „Wielkopolanie” oraz koncert Kameralnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pawła Joksa. Dziś natomiast odbędę się główne uroczystości – początek o godzinie 15.00 przed Muzeum Etnograficznym – i Muzeum Bambrów Poznańskich – przy ul. Mostowej. Wtedy właśnie odbędzie się potyczka Bambra z Krakusem, a kto wygra – dowiedzą się ci, którzy się wybiorą…

O godzinie 16.00 sprzed muzeum wyruszy tradycyjny korowód Bambrów w tradycyjnych i najbardziej odświętnych strojach – jego uczestnicy przejdą ulicą Wielką na Stary Rynek, gdzie udekorują kwietną girlandą pomnik Bamberki i obowiązkowo zrobią sobie zdjęcie przed Ratuszem. Później ulicą Wodną wrócą na skwer przed muzeum.

O godzinie 17.00 w parku rozpoczną się Śpiewanki Poznańskie, a o 19.00 – przejazdy BimbaBusem ulicami Poznania. Jednak miejsce na przejazd trzeba będzie… wygrać w bezpłatnej loterii. Miejsc jest mało, a chętnych z roku na rok coraz więcej.

Nie zabraknie oczywiście muzyki: na scenie przed muzeum wystąpi kapela Teofil z Katowic, zespół muzyki dawnej Huskarl, usłyszymy także Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, a całość poprowadzi Szwagier z Krakowa – Kazimierz Hojna.

Podziel się:

Ostatnio dodane: