Poznań: Autobusy elektryczne wyjechały na trasę. „Całkowicie bezemisyjne”

autobus elektryczny fot. UMP
Pierwsze autobusy elektryczne pojawiły się we flocie MPK Poznań. Ma być nowocześnie i ekologicznie. Czy się uda?

Pierwsze autobusy nowego typu wyjechały na ulice Poznania już dziś. Od rana woziły one podróżnych na linii 174. Wszystkie zostały dostarczone przez firmę Solaris.

– Cieszę się, że MPK Poznań od lat konsekwentnie wymienia tabor na taki, który spełnia najwyższe wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń, bo to przekłada się na lepszą jakość powietrza w mieście, a więc i komfort życia poznaniaków – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

MPK zdecydowało się na zakup 15 autobusów przegubowych oraz sześciu o standardowej długości. Wszystkie Solarisy Urbino Electric mogą być ładowane przez pantografy lub przez wtyczkę plug-in. – Tak jak w 1996 roku dostarczaliśmy nasze pierwsze niskopodłogowe autobusy do Poznania, tak dzisiaj dostarczamy pierwsze całkowicie bezemisyjne, elektryczne autobusy dla stolicy Wielkopolski. Jestem dumny z faktu, że nasza firma, która niezwykle dużą wagę przykłada do rozwoju zrównoważonego transportu, przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców Poznania – komentował Javier Calleja, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Kupienie autobusów elektrycznych wiązało się z koniecznością dostosowania posiadanej przez MPK infrastruktury do ich obsługi. Pantografy, które umożliwią ładowanie autobusów powstały na pętli Sobieskiego, dworcu Garbary oraz w zajezdni przy ul. Warszawskiej.

Jeszcze więcej autobusów elektrycznych pojawi się w Poznaniu

Obecnie ściągane autobusy to dopiero początek. MPK planuje zakup następnych 37 autobusów elektrycznych. Jak zdradził Wojciech Tulibacki, prezes MPK, nowe autobusy będą kursowały na liniach 145, 149, 163, 175, 176, 179, 190 i 193. Ich pozyskanie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej.

mat. pras. / na

Podziel się:

Ostatnio dodane: