nowe autobusy elektryczne, fot. MPK Poznań

Poznań: Autobusów wodorowych nie będzie?

Miasto Poznań planowało kupno autobusów wodorowych, jednak wiele wskazuje na to, że do zakupu może nie dojść ze względu na koszt paliwa wodorowego. Przy obecnych cenach eksploatacja takich autobusów może się okazać droższa niż autobusów elektrycznych.

Jak poinformowało Radio Poznań, według nieoficjalnych informacji jest rozważana rezygnacja z zakupu autobusów wodorowych – jak informowaliśmy, MPK Poznań miałoby ich kupić 22 o standardowej długości 12 metrów, ale z prawem dokupienia trzech kolejnych niskopodłogowych, z rampą dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, z nowoczesnym systemem informacji pasażerskiej, monitoringiem i klimatyzacją w całym pojeździe.

Jednak jak wskazują wyliczenia MZK w Warszawie, eksploatacja autobusów wodorowych jest znacznie droższa niż elektrycznych, i to sporo. Koszt utrzymania autobusu wodorowego po 800 tysiącach kilometrów to ponad 11 milionów złotych. A elektrycznego tylko 5,5 miliona złotych. MPK Poznań szukało dostawcy na 15 lat i przeznaczyło na ten cel 49 mln zł. Ale do przetargu zgłosił się tylko jeden oferent, PKN Orlen, który zaproponował dostawę za 101 milionów złotych.

Ponieważ przetarg na dostawę pojazdów jeszcze nie został rozstrzygnięty, MPK zastanawia się, czy przy tak dużym wzroście cen warto kupować te autobusy. Na razie zleciło dodatkowe analizy, by na ich podstawie podjąć ostateczną decyzję.