Poznań: Arsenał zostanie przebudowany!

Stary Rynek Poznań fot. Sławek Wąchała
Remont elewacji, wymiana okien i fasad oraz nadbudowa od strony zachodniej. Miasto właśnie podpisało umowę z generalnym wykonawcą przebudowy budynku Arsenału.

– Budynek po przebudowie zachowa swoją podstawową funkcję kulturalną, jednocześnie wraz z modernizacją techniczną wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie pomieszczeń i ich funkcji, odpowiadające standardom współczesnego wystawiennictwa – mówi Marek Wasilewski, dyrektor Galerii Miejskiej Arsenał. – Od strony zachodniej powstanie nadbudowa parterowej części budynku.

W budynku nadal będą się znajdowały sale wystawiennicze, księgarnia, magazyny, pracownie kuratorów i część administracyjna, ale przybędzie kilka nowości. Wśród nich będzie nowe pomieszczenie dla stałej kolekcji galerii, nowa winda i nowe łazienki, a także – w wydzielonej części budynku – klub z zapleczem gastronomicznym oraz infrastrukturą do organizacji wydarzeń kulturalnych na mniejszą skalę. Znacznie łatwiej będzie się dostać do środka osobom z niepełnosprawnościami.

To zmiany, które zajdą wewnątrz, ale zmieni się także zewnętrze budynku. Wyremontowana zostanie elewacja budynku, wymienione okna i fasady, a dachy szedowe przebudowane. Przybędzie też ściana wideo od strony ulicy J.B. Quadro, na której będą prezentowane prace multimedialne.

Remont ma nie tylko podnieść standard budynku, ale też dostosować go do obecnie obowiązujących przepisów budowlanych i przeciwpożarowych, które się bardzo zmieniły od czasu ostatniego remontu. Dzięki niemu zmniejszy się też zużycie energii elektrycznej.

Wykonawca, firma Demiurg Construction, ma 600 dni na prace projektowe, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz sam remont – prace mają się zakończyć we wrześniu 2022 roku i mają się zmieścić w czasie przebudowy płyty Starego Rynku.

Przebudowa będzie kosztowała miasto 11,7 mln zł z własnego budżetu oraz 2,1 mln zł. pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: