Poznań: Arcybiskup Gądecki przeprosi za Juliusza Paetza

Stanisław Gądecki fot. Silar
Metropolita poznański przygotował specjalny list pasterski, który zostanie odczytany w klo0ściołach w niedzielę. Przeprasza w nim za Juliusza Paetza, oskarżanego o molestowanie kleryków.

Jak informuje Radio Poznań, arcybiskup rozpoczyna list od fragmentu dialogu Jana Chryzostoma „O kapłaństwie”: „upadki innych ludzi, choćby wyszły na jaw, nikomu nie zadają większej rany, postawieni zaś na wysokim stanowisku przez wszystkich są widziani, choćby w drobnej rzeczy zgrzeszyli, te (nawet) małe uchybienia uchodzą w oczach drugich za duże występki, bo wszyscy mierzą grzech nie wielkością czynu lecz godnością grzeszącego”.

Arcybiskup Juliusz Paetz nigdy nie przyznał się do winy, a choć na żądanie Watykanu zrezygnował ze stanowiska, to jednak nadal brał udział w kościelnych uroczystościach. Nie bardzo przejmował się zaleceniem stolicy apostolskiej, by usunął się z życia publicznego.

Arcybiskup Stanisław Gądecki uznał za stosowne przeprosić wszystkich parafian za „zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji”, a szczególnie przeprasza osoby, które czują się skrzywdzone przez Juliusza Paetza. Prosi też wiernych o modlitwę w intencji przebłagania za grzechy oraz za wspólnotę diecezjalną.

Arcybiskup Juliusz Paetz zmarł 15 listopada w wieku 84 lat. nie został pochowany w krypcie arcybiskupów poznańskich, ale na cmentarzu parafialnym na poznańskiej Starołęce.

Radio Poznań, el

Podziel się: