Poznań: Architektka krajobrazu walczy przeciwko wycince drzew w centrum. Prezydent twierdzi, że jest współautorką projektu

Okrąglak 65 lat fot. Sławek Wąchała

Społecznicy walczą o zachowanie 25 leszczyn tureckich przy ul. 27 Grudnia – tymczasem prezydent Jacek Jaśkowiak twierdzi, że to członkini Koalicji ZaZieleń odpowiada za projekt, zgodnie z którym mają zostać wycięte.

Od kilku tygodni w Poznaniu toczy się dyskusja na temat wycinki drzew przy ulicy 27 Grudnia.
„Ze względu na kolizje z infrastrukturą podziemną i zmianą geometrii drogi, na ul. 27 Grudnia przewidziana jest wycinka 25 leszczyn tureckich, które rosną po południowej stronie torowiska” – poinformowała spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie na swojej stronie.

Przeciwko wycince protestują społecznicy i mieszkańcy ulicy wspierani przez Stowarzyszenie Plac Wolności. 13 lipca o godzinie 17.00 w KWIETNEJ – herbaciarni i kwiaciarni przy ul. 27 Grudnia 3 ma się odbyć debata na ten temat zatytułowana „Co z tymi drzewami? Dyskusja w sprawie planowanej wycinki drzew na ul. 27 Grudnia”. Poprowadzi ją Aneta Mikołajczyk z Koalicji ZaZieleń Poznań, architektka krajobrazu, specjalistka ds. projektowania zieleni i przestrzeni publicznych, oraz ochrony i konserwacji założeń ogrodowych, inspektor nadzoru terenów zieleni.

Tymczasem, jak podaje Radio Poznań, to właśnie Anetę Mikołajczyk prezydent Jacek Jaśkowiak obwinia za wycinkę drzew w centrum miasta. Powiedział rozgłośni, że cztery lata temu projekt przebudowy ulicy wraz z wycinką drzew przygotowała pracownia, w której jednym z projektantów była Aneta Mikołajczyk. Podkreślił, że jest to dla niego szokujące i nie rozumie, dlaczego teraz projektantka, współtwórczyni przebudowy, odnosi się do niej krytycznie.

Siedem lat temu Aneta Mikołajczyk była współpracowniczką pracowni, która wygrała konkurs na zagospodarowanie ścisłego centrum Poznania – ale chodziło głównie o ulicę Święty Marcin. Sama projektantka powiedziała Radiu Poznań, że wykonuje wiele różnych projektów i współpracuje z wieloma biurami architektonicznymi, jednak nie przypomina sobie, by brała udział w projektowaniu ulicy 27 Grudnia.

Podziel się: