Poznań: Akcja uliczna „Wege dla klimatu”

Fundacja Viva! rozpoczęła serię akcji ulicznych o nazwie „Wege dla klimatu” – kolejna odbędzie się 17 października o godz. 13.00 na Półwiejskiej przy Starym Browarze. Aktywiści za pomocą plansz prezentujących przyczyny i konsekwencje zmian klimatu objaśniają problem kryzysu klimatycznego.

Obecnie w ramach współpracy dwóch kampanii Fundacji Viva! – „Stopklatka” i „Zostań Wege” prowadzone są nowe działania pod nazwą „Wege dla klimatu”, które stricte związane są z wpływem chowu przemysłowego na zmiany klimatu i wyboru diety roślinnej jako jednego z remediów będących ratunkiem dla naszej planety. Katastrofa klimatyczna już trwa, a tempo postępujących, negatywnych zmian wymaga podjęcia działań na rzecz klimatu w szerszym zakresie.

– Przemysłowy chów zwierząt zużywa ogromne zasoby (grunty, woda), w znaczący sposób przyczynia się do wycinki lasów, emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszcza środowisko i wpływa na zanikanie bioróżnorodności – mówi Łukasz Musiał‚ koordynator kampanii Stopklatka. – Ponadto następuje intensyfikacja chowu przemysłowego zwierząt, który już teraz działa na gigantyczną wręcz skalę, co w obecnej sytuacji nie powinno mieć miejsca.

Fundacja Viva! prowadzi akcję „Zostań Wege” na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że zbilansowana dieta roślinna nie jest trudna, a za to różnorodna i smaczna. To, co ląduje na naszym talerzu, ma znaczenie nie tylko dla zwierząt, naszego zdrowia, ale także dla przyszłości planety. Musimy wymagać nie tylko zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych związanych ze spalaniem paliw kopalnych, transportem i przemysłem, ale także konieczne są systemowe zmiany w produkcji żywności.

– Ludzie powinni zrezygnować lub chociaż ograniczyć konsumpcję – a co za tym idzie, produkcję – mięsa i produktów odzwierzęcych. Jest to konieczne, aby niwelować negatywny wpływ ludzkiej diety na klimat i środowisko, a także aby zadbać o globalne bezpieczeństwo żywnościowe – komentuje Karolina Czechowska, koordynatorka kampanii „Zostań Wege”.

Przyszłość planety i kolejnych pokoleń zależy od decyzji i działań które podejmiemy dzisiaj. Konieczne są rozwiązania systemowe. Tematu zmian klimatycznych nie można dłużej ignorować, a na barkach rządów i korporacji spoczywa ogromna odpowiedzialność, warto jednak zauważyć, że także nasze codzienne decyzje mają znaczenie.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: