Poznań: Akcja CBŚP w nocnych klubach. „Oszukanych mogło zostać nawet kilka tysięcy klientów”

zatrzymania w sprawie klubów go-go fot. CBŚP

22 osoby zatrzymane, prawie 400 zarzutów i mienie wartości ponad 1,2 mln zł. Wszyscy są podejrzani przez CBŚP o udział w zorganizowanej grupie przestępcze, której członkowie zajmowali się rozbojami i oszustwami w klubach nocnych w wielu miastach. Także w Poznaniu.

Akcja była prowadzona na ogromną skalę: przez wiele miesięcy pracowało przy niej ponad 500 funkcjonariuszy z Zarządu w Krakowie, Poznaniu oraz Wydziału do zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego Policji. We współpracę były też zaangażowane inne komórki CBŚP, komendy wojewódzkie policji, komenda stołeczna, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (Krajowa Administracja Skarbowa). Wszystkie czynności były wykonywane pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Ogromne zaangażowanie, drobiazgowa weryfikacja informacji i dokumentów pozwoliła na zgromadzenie materiału dowodowego i potwierdziły przypuszczenia śledczych, że w 22 klubach w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Sopocie, Lublinie, Rzeszowie, Łodzi, Katowicach, Bydgoszczy i Zakopanym dochodziło do popełniania przestępstw na szkodę klientów.

„Z ustaleń wynika, że najprawdopodobniej do napojów dodawano klientom niedozwolone substancje, które powodowały ograniczone możliwości psychofizyczne tych osób” – wyjaśniają funkcjonariusze CBŚP. – „Dotychczas śledczy ustalili, że oszukanych mogło zostać nawet kilka tysięcy klientów, w tym cudzoziemcy, którzy stracili od kilku tysięcy złotych do nawet miliona złotych. Z zebranego materiału wynika, że za pomocą telefonów poszkodowanych dokonywano manipulacji na ich kontach bankowych, zwiększając limit dzienny, podwyższając progi operacji kartą kredytową, a nawet zaciągano pożyczki w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych, które to pieniądze w ciągu kilku godzin wydawano w lokalu”.

Po ustaleniu faktów funkcjonariusze 27 maja rozpoczęli działania operacyjne i podczas nich zatrzymali 22 osoby podejrzane m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, dokonującej oszustw i rozbojów na klientach lokali klubów go-go. Trzy zatrzymane osoby są podejrzane o kierowanie gangiem oraz pranie pieniędzy.

Jak ustaliło CBŚP, w jednym z tych klubów w Krakowie znajdowała się centrala, z której kierowano i nadzorowano pracą wszystkich klubów sieci w całym kraju. Tutaj rekrutowano i szkolono nowych pracowników, tutaj też znajdowały się serwery monitoringu nagrywające obraz z klubów z różnych miast. Osiem serwerów, sprzęt informatyczny oraz ponad 4 tysiące dysków z nagranym m.in. monitoringiem również udało się zabezpieczyć funkcjonariuszom do sprawy, tak jak ogromną ilość dokumentacji księgowej i bankowej, dokumenty tożsamości klientów, a także pieniądze w różnych walutach na poczet przyszłych kar i grzywien.

Ogółem znaleziono ponad 728 tys. zł, 3 samochody warte około 450 tys. zł, 3 luksusowe zegarki i złotą biżuterię – wszystko razem według szacunków jest warte około 1,2 mln zł. Funkcjonariusze zabezpieczyli też pieniądze znajdujące się na rachunkach bankowych spółek zarządzanych przez podejrzanych.

Zebrany materiał dowodowy przekonał sąd, który zadecydował o tymczasowym aresztowaniu większości zatrzymanych.

Podziel się: