Poznań: Afganka, Turczynka i sześć fałszywych dowodów osobistych

Ławica fot. UMP
Afgankę udającą Europejkę i Turczynkę z… sześcioma fałszywymi dokumentami zatrzymali na lotnisku na Ławicy strażnicy graniczni.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Poznaniu-Ławicy w wyniku kontroli przeprowadzonej 28 sierpnia po przylocie samolotu z Aten wykryli obywatelkę Afganistanu podającą się za obywatelkę Holandii. 22-letnia Afganka podczas kontroli okazała holenderski paszport biometryczny należący do innej osoby. Cudzoziemka myślała, że uda jej się wprowadzić w błąd funkcjonariuszy SG co do swojej tożsamości.

Cudzoziemka w trakcie przesłuchania zeznała, że do Grecji dostała się z Iranu, gdzie przez jakiś czas mieszkała, a następnie nielegalnie przedostała się do Turcji, skąd udało jej się dotrzeć do
Grecji. Po przylocie na poznańskie lotnisko planowała pociągiem lub taksówką dostać się do Niemiec gdzie zamierzała złożyć wniosek o status uchodźcy.

Komendant PSG w Poznaniu-Ławicy wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania cudzoziemki do wyjazdu z Polski. Dodatkowo cudzoziemka usłyszała zarzut posłużenia się jako własnym dokumentem należącym do innej osoby. Afganka przyznała się i dobrowolnie poddała się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 1 roku. Ponadto za nielegalny pobyt w Polsce oraz niezgodne z prawem przekroczenie granicy ukarana została mandatem karnym w łącznej wysokości 600 złotych. Cudzoziemka na podstawie postanowienia sądu umieszczona została w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie, gdzie oczekiwać będzie na wydanie decyzji w jej sprawie.

Tego samego dnia z Heraklionu w Grecji przyleciała kobieta z dwiema córkami. W trakcie legitymowania kobieta okazała funkcjonariuszom SG słoweńskie dowody osobiste. Dokumenty wzbudziły uzasadnione podejrzenia co do ich autentyczności. Cudzoziemka od razu przyznała się, że ona, jak i jej dwie córki w wieku 11 i 5 lat są obywatelkami Turcji. Na dowód czego okazała trzy tureckie paszporty, które miała w swoim bagażu.

36-letnia cudzoziemka miała również przy sobie oryginalne greckie tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca, które otrzymała po złożeniu wniosku o ochronę międzynarodową.
Dodatkowo w trakcie przeszukania jej bagażu funkcjonariusze SG ujawnili dwa podrobione polskie dowody osobiste oraz podrobiony polski paszport. Ze słów kobiety wynikało, że krajem docelowym, do którego się wybierała, były Niemcy.

Komendant PSG w Poznaniu-Ławicy wszczął postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemki i jej córek do wyjazdu z naszego kraju. Cudzoziemka usłyszała również zarzut posłużenia się podrobionym dokumentem tożsamości. Kobieta przyznała się do stawianego zarzutu i dobrowolnie poddała się karze w wymiarze 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres 2 lat. Ponadto za przekroczenie granicy wbrew przepisom, jak również nielegalny pobyt w Polsce na cudzoziemkę nałożono mandat karny w łącznej wysokości 600 złotych. Postanowieniem sądu kobieta i jej córki umieszczone zostały w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, el