Off Cinema 1 fot. M. Kawczyński CKZamek

Poznań: 23. MFFD OFF CINEMA – Zamki rozdane!

Po raz dwudziesty trzeci Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA zaprezentował 16 filmów konkursowych z całego świata w dwóch kategoriach. Znamy już wszystkich nagrodzonych Brązowym, Srebrnym, Złotym i Platynowym Zamkiem.

Festiwal promuje i prezentuje interesujące wydarzenia z szerokiego kręgu polskiej i światowej kinematografii współczesnej i klasycznej nie tylko dokumentalnej. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe, wykłady i panele dyskusyjne. Festiwal wspiera rozwój kina dokumentalnego na trzech płaszczyznach: prezentacja, edukacja, refleksja.

Oto werdykt jury konkursu filmów krótkometrażowych w składzie: Marian Marzyński – przewodniczący, Emilia Mazik i Marta Prus.

ZŁOTY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka otrzymuje Antonio Zagal za fim “Happy Mariage” – za szczerość.

SREBRNY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Pana Marka Woźniaka otrzymuje Anna Gawlita za film “Krzyżoki” – za wrażliwość obserwacji.

BRĄZOWY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł, ufundowaną przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu dostaje Manuel Abramovich za film “Blue Boy” – za pokazanie nieznanego nam świata.

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymał Grzegorz Paprzycki za film “Mój kraj taki piękny”.

Werdykt jury konkursu filmów długometrażowych w składzie: Wojciech Staroń – przewodniczący, Katarzyna Mąka-Malatyńska oraz Francesco Clerici po obejrzeniu czternastu filmów konkursowych.

ZŁOTY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 zł, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Poznania Pana Jacka Jaśkowiaka otrzymał Rafał Łysak za film “Miłość bezwarunkowa” – za empatyczne, subtelne i szczere ukazanie trudnej relacji pomiędzy dwojgiem kochających się bohaterów w przełomowym dla nich momencie.

SREBRNY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu otrzymał Hassan Fazili za film “Midnight Traveler” – za wiarygodne i przejmujące świadectwo walki o spójne i dobre życie dla swojej rodziny oraz ukazanie historii, której siła wykracza poza ramy dokumentalnej opowieści.

BRĄZOWY ZAMEK i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł, ufundowaną przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu otrzymał Paweł Ziemilski za film “In Touch” – za przedstawienie prawdziwych emocji w niezwykle wyrazistej formie filmowej.

WYRÓŻNIENIE otrzymała Ewa Kochańska za film “Jazda obowiązkowa”, natomiast NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI – Rafał Łysak za film “Miłość bezwarunkowa”.

Tegoroczny PLATYNOWY ZAMEK za całokształt osiągnięć artystycznych otrzymał Marian Marzyński, jedyny w historii kina dokumentalnego filmowiec, który opisał w swych autobiograficznych esejach filmach losy polskiego i żydowskiego imigranta.

NAGRODĘ DYREKTORA FESTIWALU otrzymał Michael Dominic za film “Clean Hands”.

CK Zamek, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze