Poznań: 110 lat tramwajów na Strzeleckiej!

tramwaj na Strzeleckiej ma 110 lat fot. MPK Poznań

Choć trudno w to uwierzyć, to dziś mija 110 lat, odkąd tramwaje kursują ulicą Strzelecką! Trasę otwarto bowiem 27 października 1911 roku.

Początkowo jeździła tam linia nr 3 – warto dodać, że z częstotliwością co 10 minut – a obsługiwały ją składy dwuwagonowe.

MPK Poznań w swoim archiwum nie ma niestety zdjęć z otwarcia trasy w 1911 roku, jednak przypomniał o wieku i znaczeniu trasy publikując zdjęcie dwuczłonowych wagonów z 1979 roku. W latach 50., 60. i 70. Strzelecka była niezwykle ważną trasą, ponieważ była głównym połączeniem między prawobrzeżnym Poznaniem a centrum miasta.

Przypomnijmy, że trasa przez most Chrobrego powstała równocześnie z mostem w 1964 roku, ale miała znaczenie głównie dla Śródki. Trasę przez most Przemysła ukończono w roku 1973: najpierw przedłużono ją od Głogowskiej do ówczesnej ulicy Dzierżyńskiego, a później do Zamenhofa. Ta trasa z kolei była ważna głównie dla Starołęki. Natomiast dla budujących się osiedli między obecnymi ulicami Krzywoustego i Kórnicką trasa przez Strzelecka była jedynym połączenie z centrum. Trasa tramwajowa przez most Rocha, która ją odciążyła, została ukończona dopiero w 2007 roku.

Źródło: MPK Poznań

Podziel się: