Poznań: 11 listopada nie było flag. Radni protestują. „Przykro patrzeć na gołe słupy”

Radni Lidia Dudziak i Krzysztof Rosenkiewicz z PiS zwrócili uwagę, że podczas 11 listopada na głównych ulicach w stolicy Wielkopolski zabrakło biało-czerwonych flag. Postanowili zapytać o to prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Nie byli pierwsi: to pytanie zadało już Radio Poznań zaraz po święcie i rzeczniczka prezydenta wyjaśniła wówczas, że organizatorem Święta Niepodległości jest wojewoda, nie prezydent. I skoro wojewoda nie zwrócił się do prezydenta z prośbą o wywieszenie flag, to nie zostały one wywieszone.

Jednak dla radnych taka odpowiedź nie jest wystarczająca i satysfakcjonująca. radni najwidoczniej
„Słyszy się, że Prezydent J. Jaśkowiak nie podjął decyzji o udekorowaniu flagami miasta, twierdząc, że nie poprosił o to wojewoda” – czytamy w interpelacji. – „Naszym zdaniem do władz samorządowych należy decyzja o wywieszeniu flag narodowych na Święto Niepodległości. Sam fakt, że jest to dzień wolny od pracy, świadczy o doniosłości tego święta. Przykro było patrzeć na gołe słupy na głównych ulicach naszego miasta. Poznań stał się ewenementem w skali kraju, jakby wyspą na morzu”.

Radni zwrócili uwagę, że biało-czerwone flagi zdobiły nie tylko wszystkie inne miasta w Polsce, ale można je było zobaczyć także za granicą, w Budapeszcie i Belfaście.

„Jako mieszkańcy Poznania, ale i samorządowcy uważamy, że naszym obowiązkiem jest o to zadbać i nie czekać, aż ktoś nas o to poprosi” – napisali radni w interpelacji. – „Dobrze byłoby abyśmy mieli na przyszłość jasną
deklarację Prezydenta Poznania, czego oczekuje i od kogo, aby na przyszłość taka sytuacja nie miała miejsca”.

Radni pytają też, jakie konsekwencje zamierza wyciągnąć prezydent z tego zaniedbania – zwłaszcza że to nie pierwsza taka sytuacja. Przypomnieli, że podczas święta Solidarności i Wolności w 2017 roku zabrakło flag Solidarności. Wówczas radna Lidia Dudziak złożyła w tej sprawie interpelację i w odpowiedzi otrzymała wyjaśnienie, że „obecnie w trakcie opracowywania są odpowiednie procedury, by w przyszłości nie miały
miejsca już podobne sytuacje.”

„Czy aktualnie – ponad 4 lata później – stosowne procedury normujące dekorowanie miasta, w tym wywieszanie flag na obiektach i infrastrukturze miejskiej z okazji świąt państwowych, wskazujące gdzie, kiedy i jakie symbole należy wywiesić są już opracowane?” – pytają radni. I przypominają, że najbliższa uroczystość ważna dla Polski i Polaków to 13 grudnia i 40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

„Liczymy że flag państwowych i Solidarności w tym dniu nie zabraknie” – podsumowują radni. – „Fakt, że ustawa nakazuje organom państwowym i samorządowym jedynie wywieszenie flag na budynkach administracji, a nie wspomina nic o innych aspektach celebracji świąt narodowych, nie musi oznaczać, że jako samorządowcy, gospodarze miasta sami o tym nie pamiętamy bez czyjegoś nakazu czy przypominania. Chcemy wierzyć, że to nieporozumienie i w przyszłości się nie powtórzy”.