zatrzymany fot. policja

Poznań: 100 tysięcy złotych i areszt. Za płatną protekcję

Policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o płatną protekcję. Wpadł na gorącym uczynku podczas przyjmowania 100 tysięcy złotych od osoby chcącej otrzymać pomoc w sprawie swojej firmy. Identyczną kwotę zatrzymany odebrał kilka miesięcy temu.

W oparciu o zebrane dowody ustalono, że Jerzy U. pod koniec grudnia 2019 roku powoływał się na wpływy w instytucjach państwowych oraz podjął się pośrednictwa w załatwieniu urzędowej sprawy osobie prowadzącej działalność gospodarczą. Zaproponował, że za kwotę 200.000,00 zł załatwi wstrzymanie wykreślenia jej firmy z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z tego tytułu przyjął połowę żądanej sumy.

Na polecenie prokuratora, funkcjonariusze Komendy Wojewódzkie Policji w Poznaniu, dnia 17 marca 2020 roku zatrzymali Jerzego U. Czynność ta nastąpiła w trakcie przyjmowania przez niego kolejnej transzy pieniędzy. Wymieniony w prokuraturze usłyszał zarzut popełnienia czynu zabronionego z art. 230 § 1 k.k. W toku przesłuchania złożył obszerne wyjaśnienia, jednocześnie oświadczając, że nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa.

Na wniosek prokuratora sąd aresztował Jerzego U. na okres trzech miesięcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Przestępstwo płatnej protekcji zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

avatar