Pożar wysypiska śmieci. Wojewoda prosi o pomoc wojsko!

Straż Pożarna fot. Sławek Wąchała
Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski, wystąpił z wnioskiem o udzielenie pomocy przez wojsko w sprawie dogaszania pożaru wysypiska śmieci w miejscowości Pysząca.

Wcześniej z prośbą o wsparcie zwrócił się do wojewody burmistrz gminy Śrem Adam Lewandowski. Zgodnie z wnioskiem wojewody wojsko miałoby zapewnić specjalistyczny sprzęt budowlany na podwoziu gąsienicowym – spychacze oraz koparki.

– Niestety to już kolejne tego typu zdarzenie w gminie Śrem. Kluczowe jest to, aby po pierwsze zahamować rozprzestrzenianie się pożaru, a po drugie wyeliminować jego źródło. W przypadku zahamowania liczę na wsparcie wojska, dlatego zwróciłem się w tej sprawie do ministra obrony narodowej. W kwestii eliminacji źródła pożaru działania musi podjąć również samorząd – musimy wiedzieć, co powoduje podpalenia i wdrożyć dobre rozwiązania prewencyjne. Bez takich działań nie ruszymy z miejsca– mówi wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

W miejscowości Pysząca w gminie Śrem dochodzi do regularnych pożarów wysypiska odpadów. Składowane są tam m.in. odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych oraz budowlane. Z obecnym pożarem strażacy walczą już drugi dzień. Na miejscu pracuje obecnie siedem zastępów straży oraz gminny zespół zarządzania kryzysowego. To już dziewiąty pożar tego wysypiska śmieci.

mat. pras. / op. AS

Podziel się:

Ostatnio dodane: