Powstanie Wielkopolskie, wystawa fot. K. Adamska

Powstanie Wielkopolskie na wystawie przed urzędem wojewódzkim (ZDJĘCIA)

Sylwetki najważniejszych postaci Powstania Wielkopolskiego, historia działań wojennych i oczywiście portrety samych powstańców – wszystko to możemy zobaczyć na wystawie przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu. Wystawę otworzył dziś wojewoda Michał Zieliński.

Ekspozycja, przygotowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, jest początkiem obchodów 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jak podkreślił wojewoda, ma też w pigułce przedstawiać najważniejsze wydarzenia i najważniejsze postaci powstania, bo o nich trzeba stale mówić i przypominać ze względu na ich wyjątkowe zasługi. Wojewoda wymienił tu Stanisława Taczaka i generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Jak z kolei powiedział Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, wystawa ma też przypominać o znaczeniu tego powstania – bo przecież gdyby nie ono, Wielkopolska mogłaby nie stać się częścią odrodzonej drugiej Rzeczpospolitej. Tym bardziej więc należy jego zdaniem pamiętać o tych, którzy nam tę przynależność do Polski wywalczyli.

Wystawę będzie można oglądać do 10 stycznia. Wojewoda także przypomniał o wywieszeniu flag w rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – w tym roku po raz pierwszy będziemy ją świętować jako narodowe święto. „27 grudnia udekorujmy flagami nasze domy, place i ulice. Niech cała Wielkopolska okryje się biało-czerwoną!” – zaapelował wojewoda.

Powstańcze flagi od kilku dni są rozdawane przez urzędy marszałkowski, wojewódzki i miejski.

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze