Reklama

Porozumienie Jarosława Gowina z pakietem dla przedsiębiorców

Mniejsze podatki, uproszczenie prawa, postawienie na cyfryzację Polski, wprowadzenie małego ZUSu, a nawet zezwolenie na prowadzenie działalności bez rejestracji. To główne pomysły partii Porozumienie, która wchodzi w skład rządzącej koalicji.

– Reprezentujemy nieco bardziej liberalne oblicze Zjednoczonej Prawicy i bardziej interesuje nas gospodarka, a konkretnie stworzenie pewnych warunków, dla zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki – tłumaczy Grzegorz Mickiewicz. – Co jest istotne, Polscy przedsiębiorcy z reguły nie mogą konkurować z dużymi firmami zagranicznymi. Cały czas gonimy zachodnią Europę, ale trzeba to robić w sposób rozsądny. Poprzedni ustrój tępił każdą przedsiębiorczość, następnie nastąpiło całkowite odwrócenie sytuacji, którego efektem było między innymi słynne powiedzenie, że pierwszy milion należy ukraść. To oczywiście jednak nie jest lekarstwem dla gospodarki. Jedynym wyjściem dla gospodarki jest to, żeby była ona zdrowia i konkurencyjna. Aby umożliwić polskim firmom konkurencyjność z zagranicznym kapitałem, przedstawiamy pakiet, który ma służyć polskim przedsiębiorcom i dać im niezbędny czas na rozwój. 

– Niektórzy postulują o wprowadzenie ponownie ustawy Wilczka (jedna z najbardziej liberalnych ustaw w historii Polski, często określana ustawą, która zapoczątkowała w Polsce kapitalizm – red.). Niestety nie jest to już możliwe, ze względu na obowiązujące prawne obwarowania zarówno polskie, jak i międzynarodowe. W związku z tym chcemy wprowadzać zmiany małymi krokami – dodał Rafał Leszczyński.

Te małe kroki to między innymi zmniejszenie ZUSu (650 zł zamiast 1300 zł dla 200 tys. małych firm); półroczne zwolnienie ze składek (jednocześnie przedsiębiorca będzie mógł płacić składkę na samo NFZ); umożliwienie prowadzenia działalności bez rejestracji; uproszczenie prawa patentowego; mniejsze podatki; wliczenie pracy małżonka jako koszt; szeroko zakrojona cyfryzacja Polski (możliwość składania wniosków online, przechowywanie danych personalnych firm w chmurze); zmiana czasu obowiązkowego przechowywania dokumentów z 50 lat na 10 lat.

– Porozumienie dąży do tego, żeby liberalizować gospodarkę, ale w sposób racjonalny i odpowiedzialny, a jednocześnie prospołeczny. Chodzi o to, żeby Polska stała się krajem konkurencyjnym! – dodał na koniec Grzegorz Mickiewicz.

 

 

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar