Pomoc dla Ukrainy i policyjnego laboratorium. Radni sejmiku podjęli decyzję

marszałek Marek Woźniak fot. UMWW

1 mln euro przekaże samorząd Wielkopolski na pomoc medyczną dla Ukrainy. Wspomoże także budowę nowoczesnego laboratorium kryminalistycznego w Poznaniu. Cała pomoc wyniesie 10 mln zł. 

Decyzje zapadły 30 stycznia, podczas sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
– W Ukrainie toczy się bezwzględna walka, która przynosi zarówno ofiary śmiertelne, jak i rannych – mówi marszałek Marek Woźniak. – Chcemy udzielić pomocy społecznościom Ukrainy w obszarze opieki zdrowotnej, zarówno żołnierzom, jak i cywilom.

Pomysł wsparcia Ukrainy pomocą medyczną narodził się 4 stycznia, po spotkaniu marszałka z Wasylem Zwaryczem, Ambasadorem Ukrainy w Polsce, które odbyło się w Warszawie.
– Zaproponowałem wtedy udzielenie pomocy o wartości około 1 mln euro, deklarując, że jeśli otrzymamy specyfikację najbardziej pilnych potrzeb, odniesiemy się do niej w postaci konkretnej pomocy rzeczowej – wyjaśnił marszałek.

Przekazanie takiej pomocy jest możliwe dzięki zmianie ustawy o samorządzie województwa z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2022 poz. 583), jeśli sejmik podejmie stosowną uchwałę. A ponieważ Ministerstwo Zdrowia Ukrainy nadesłało wykaz najbardziej potrzebnego sprzętu – samorząd Wielkopolski podjął uchwałę, dzięki której będzie można przygotować taką pomoc, jaka jest najbardziej potrzebna.
– W pierwszej kolejności chcemy zadbać o transport, który zapewni ewakuację ludności – wylicza Marek Woźniak. – Myślimy również o zakupie ambulansów, mobilnych, kontenerowych pracowni diagnostycznych lub bloków operacyjnych, a także wyposażenia chirurgicznego.

Radni, również na wniosek marszałka, zadecydowali także o wsparciu budowy nowego laboratorium kryminalistycznego przez Komendę Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Na ten cel Samorząd Województwa Wielkopolskiego przekaże 5 mln zł.
– To inwestycja niezwykle istotna dla regionu i wielkopolskiej policji – podkreślił marszałek. – Laboratorium, które ma na swoim koncie duże sukcesy jest obecnie rozproszone, często działa w niesprzyjających warunkach. Chcemy zapewnić infrastrukturę, która pozwoli na jeszcze bardziej efektywną pracę policji.

Podziel się:

Ostatnio dodane: