Pomoc dla Igora. Potrzebna pompa insulinowa

Igor Wachowiak fot. Siepomaga

Gdy Igor miał 12 lat, w ciągu dwóch miesięcy schudł o 6 kg i urósł 3 cm. Wyniki badań nie pozostawiały wątpliwości: to cukrzyca typu I. Igor potrzebuje pompy insulinowej, ale rodziców nie stać na jej kupno. Dlatego założyli zbiórkę i proszą o pomoc.

Igor, do czasu wykrycia u niego choroby, był zdrowym i radosnym dzieckiem. Uwielbiał uprawiać sport: grać w siatkówkę i pływać. Chodził do klasy sportowej.

Jednak gdy skończył 12 lat, w ciągu dwóch miesięcy nagle schudł o 6 kg i urósł o 3 cm. To wzbudziło czujność jego rodziców – poza Igorem mają dwoje niepełnosprawnych dzieci i choćby dlatego każde odstępstwo od normy, jeśli chodzi o zdrowie dziecka, budzi ich niepokój.

Lekarz Igora zapewnił rodziców, że nie ma się czym martwić, w tym wieku takie skoki są normalne, jednak to ich nie uspokoiło. Zaczęli obserwować chłopca i dostrzegli kolejne niepokojące objawy, jak zwiększone pragnienie i oddech o zapachu amoniaku. Badanie glukometrem potwierdziło najgorsze objawy: to cukrzyca typu I, a więc taka, która może prowadzić do uszkodzenia nerwów, niewydolności nerek, utraty wzroku czy konieczności amputacji nogi lub ręki, a nawet do zawału serca czy udaru mózgu.

Igor ma spore wahania poziomu cukru, stale grozi mu albo hipoglikemia – albo hiperglikemia. Przy takiej cukrzycy jedyna szansą na w miarę normalne życie jest pompa insulinowa, która dostarcza organizmowi insulinę w razie potrzeby. Pompa oznacza brak ciągłego strachu, że Igor zasłabnie, że dojdzie do hipoglikemii albo hiperglikemii, a pogotowie nie dojedzie na czas…

Ale pompa kosztuje ponad 22 tys. zł i nie jest refundowana. Rodzice Igora musieliby kupić ją synowi sami, ale nie stać ich na to. Oprócz Igora mają jeszcze dwoje niepełnosprawnych dzieci. Dlatego postanowili utworzyć zbiórkę dla chłopca na portalu Siepomaga. Do tej pory udało im się zebrać ponad 71 proc. potrzebnej sumy – brakuje jeszcze około 6 tys. zł, by Igor mógł dostać pompę insulinową i zacząć żyć bez ciągłego strachu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: