Polski Teatr Tańca

Polski Teatr Tańca zaprasza do poloneza! Wirtualnie

Polonez na ulicy Taczaka, gdzie powstaje siedziba Polskiego Teatru Tańca – tak miały wyglądać obchody Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypada 29 kwietnia, Niestety, mamy pandemię koronawirusa, więc PTT zaprasza na Narodowe Tańczenie online.

“W tym wyjątkowym dniu planowaliśmy akcję społeczną w scenerii miasta – Narodowe Tańczenie – pod patronatem prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka” – informuje PTT. – “Taneczny korowód w rytmie poloneza przemieszczający się ul. Taczaka w Poznaniu porywać miał jak największą liczbę osób do delektowania się urodą najstarszego polskiego tańca narodowego. Niestety z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie nie ma szansy zjednoczyć nas fizycznie w jednym miejscu i czasie. Możemy natomiast spotkać się online i w wirtualnej rzeczywistości razem zatańczyć”.

Oto propozycja teatru: w najbliższą środę 29 kwietnia na teatralnym profilu FB opublikuje materiał filmowy z udziałem zaproszonych gości, który zapoczątkuje wspólne wykonanie poloneza “w sieci”.

Wszystkich chętnych PTT zachęca do współtworzenia zbiorowego tańca poprzez zamieszczenie w komentarzu pod filmem zdjęcia lub krótkiego nagrania pokazującego własne wykonanie dostojnego tańca polskiego, wywodzącego się z ceremoniału polskich dworów magnackich i szlacheckich, wciąż z przyjemnością tańczonego podczas studniówek czy wesel.

Co ważne – mile widziane są zarówno tradycyjne wersje, odtwarzające kanoniczne kroki, figury i majestatyczny charakter poloneza, jak i freestyle’owe interpretacje z dużą dozą improwizacji i spontaniczności.

Z mnogości nadesłanych materiałów powstanie gromadny taniec zespołowy online, posuwający się barwnym, ruchliwym wężem w ślad za podążającymi w pierwszych parach gośćmi.

Wydarzenie odbywa się w ramach akcji tańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca.

PTT, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze