Polski Teatr Tańca: Rozmównica online „Taneczność teatru”

16 maja o godz. 17.00 – w Dniu Teatru Publicznego, przeniesionym w tym roku do internetu, Polski Teatr Tańca zaprasza na cykliczną rozmównicę „Taneczność teatru”.

Spotkanie tym razem będzie poświęcone obecności ruchu, gestu i tańca w różnych odmianach widowiska teatralnego.
„Zależy nam na wielości perspektyw i na spojrzeniu na ruch sceniczny różnymi oczami – informują organizatorzy. – „Pragniemy, aby w jednej dyskusji spotkali się ze sobą twórcy reprezentujący rozmaite – estetyczne i pokoleniowe – perspektywy widzenia zjawiska ruchu w teatrze”.

Dyskusja ma odpowiedzieć na pytania, jak używa się ruchu jako środka ekspresji w teatrze dramatycznym, postdramatycznym, muzycznym i plenerowym? W jaki sposób sposób myślą o ruchu i jakimi metodami pracują z ruchem tancerz, aktor, reżyser i choreograf? Jak przebiega ich współpraca? Jaka jest rola ruchmistrza w procesie tworzenia spektaklu? I kim ta tajemnicza postać jest?

W tle naszej dyskusji będzie pytanie o fizyczność w teatrze współczesnym i ciało jako – być może dominujący – środek wyrazu.

Do rozmowy zostali zaproszeni goście mający niezwykle rozległe doświadczenie pracy w teatrze. To Henryk Konwiński – tancerz, choreograf, reżyser teatralny, choreograf niemal wszystkich pozycji baletu klasycznego, bez wątpienia krajowy rekordzista w liczbie wyreżyserowanych przedstawień operetkowych i operowych.

Spotkamy się z Pawłem Szkotakiem – twórcą teatru Biuro Podróży, uznawanego za jeden z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych, przez 13 lat dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu, reżysera zarówno spektakli plenerowych, m.in. Carmen Funebre, Pijcie ocet panowie, Selenauci, Świniopolis, H of D, Planeta Lem, jak i prezentowanych na tradycyjnej teatralnej scenie, jak Martwa królewna, Zwyczajne szaleństwa, Odwiedziny, Amadeusz, Hamlet czy Otello.

Kolejnym rozmówcą będzie Tomasz Wygoda – aktor na stale współpracujący z Teatrem Starym w Krakowie, występujący w spektaklach Krystiana Lupy, Pawła Miśkiewicza czy Michała Zadary. A jednocześnie – autor choreografii do spektakli m.in. Barbary Wysockiej (Zagłada domu Usherów), Michała Zadary (m.in. Fedra; Kartoteka; Chłopcy z Placu Broni), Mikołaja Grabowskiego, Mai Kleczewskiej i Krzysztofa Garbaczewskiego oraz do większości oper przygotowanych w ostatnich latach przez Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie.

Dołączy Wojtek Ziemilski – reżyser teatralny, autor tekstów o sztuce nowoczesnej, artysta wizualny, tworzący prace na pograniczu teatru, sztuk wizualnych i choreografii. Jego spektakle „Mała narracja”, „Prolog” czy „Mapa”, eksplorują nowe formy teatru dokumentalnego, podobnie jak „Jeden gest” – spektakl o świecie języka migowego, opowiadający o porozumiewaniu się ze światem bez słów. W czerwcu 2018 roku premierę w Komunie // Warszawa miał „Spektakl dla turystów”, kameralny projekt oparty na choreografii Marii Stokłosy – tym bardziej niezwykły jako przykład współpracy reżysera z choreografką, że oparty na każdorazowej improwizacji.

Wydarzenie odbywa się w ramach Dnia Teatru Publicznego, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie na profilu FB Polskiego Teatru Tańca.

PTT, el