Polski Bon Turystyczny: Uwaga na oszustów!

Bałtyk, plaża
W internecie już pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bony. „Bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze, a skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione” – przypomina ZUS.

W internecie pojawiły się również oferty płatnych usług dotyczących pomocy przy założeniu PUE ZUS i aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego.
– Prosimy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z takich usług – ostrzega Krystyna Marszałek, rzeczniczka regionalna ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. – Przypominamy też, że nie należy osobom trzecim udostępniać swojego loginu i hasła do PUE ZUS. Trzeba pamiętać, że na PUE ZUS klienci ZUS mają dostęp do swoich różnych danych – np. do danych na temat zgłoszenia do ubezpieczeń, o zwolnieniach lekarskich, o pobranych zasiłkach. Nikt poza klientem (lub upoważnioną przez niego osobą) nie powinien mieć dostępu do tych danych. Jeżeli ktoś potrzebuje pomocy przy aktywacji Polskiego Bonu Turystycznego, powinien kontaktować się z całodobową infolinią pod nr tel. 22 11 22 111 lub e-mail: [email protected] Pomoc w założeniu konta na PUE ZUS każdy zainteresowany uzyska też w każdej placówce ZUS.

Będzie to znacznie bezpieczniejsze niż udostępnienie swoich danych nieznanym firmom, które przecież nie wiadomo jak wykorzystają swoją wiedzę. dodatkowo warto pamiętać o tym, że handel bonami jest niezgodny z prawem. Grozi za to grzywna nawet do jednego miliona złotych lub kara więzienia do 3 lat.

Realizacja bonu odbywa się przez PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Aby skorzystać z bonu turystycznego – nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE ZUS w zakładce [Ogólny], w menu bocznym jest zakładka [Polski Bon Turystyczny] >[Mój bon]. Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego 500+ (tzn. która osoba składała wniosek o 500+). Na PUE ZUS zakładka [Polski Bon Turystyczny] jest widoczna u tej właśnie osoby. Przy aktywacji trzeba podać swoje dane kontaktowe – adres e-mail i nr telefonu komórkowego.

Po aktywacji bonu, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności, przy użyciu którego będzie można płacić podmiotom turystycznym. Lista podmiotów – ponad 8,5 tys. przedsiębiorców turystycznych – jest dostępna na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano dodatek lub świadczenie wychowawcze (Rodzina „500 plus”). Co ważne, bon jest ważny do 31 marca 2022 r.

ZUS, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: