Polska: Szczepionki na koronawirusa dotarły już do kraju

szczepienia fot. UMP
Około godziny 6.45 pierwsza partia szczepionek – 10 tys. dawek – przeciw koronawirusowi dotarła do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych pod Tomaszowem Mazowieckim. Szczepienia rozpoczną się 27 grudnia po południu.

Dostawa wyruszyła z magazynu producenta, firmy Pfizer, z Belgii w nocy z 24 na 25 grudnia. Busy z bezcenną zawartością wiezioną w temperaturze -75 stopni Celsjusza przekroczyły polską granicę w Świecku, około godziny 22.00. Dziś rano w magazynie ARM odebrał je z Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

Z magazynu agencji szczepionki zostaną przekazane do 72 szpitali. Kolejna partia, 300 tys. dawek szczepionki, która ma dotrzeć w przyszłym tygodniu, zostanie przekazana do 500 szpitali, w których zaplanowano szczepienia dla personelu medycznego.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki – tak zapewniał premier Mateusz Morawiecki. Połowa z nich zostanie na bieżąco rozdzielona między placówki prowadzące szczepienia – druga zostanie w magazynach ARM na drugą turę szczepień, bo szczepionka jest dwudawkowa. Pozostawiony zapas pozwoli też zachować płynność szczepień na wypadek opóźnień w dostawach czy w produkcji.

Podziel się: