Premier Mateusz Morawiecki fot. KPRM

Premier Morawiecki: Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich tych, którzy będą chcieli

Premier apelował dziś do Polaków, by – gdy szczepionka przeciwko covid-19 będzie już dostępna – nie unikali szczepień. Zapewnił też, że sam proces szczepienia będzie zorganizowany w sposób jak najbardziej prosty.

Wszyscy, którzy będą chcieli być zaszczepieni, będą się musieli zarejestrować online lub w sposób tradycyjny, na przykład telefonicznie. Po rejestracji zgłoszą się w wyznaczonym punkcie szczepień, by dostać pierwszą dawkę szczepionki, a po 21 dniach – po następna dawkę. Premier zaapelował do Polaków, by zgłaszali się jak najliczniej.
– Szczepionka będzie darmowa dla wszystkich tych, którzy będą chcieli – mówił dziś podczas konferencji prasowej. – Będzie też dobrowolna, ale zachowajmy się tutaj jak najbardziej odpowiedzialnie. Nawet jeżeli ktoś się czuje młody i silny to poprzez zaszczepienie może ochronić kogoś starszego.

Zgodnie z planem, jaki przygotowało Ministerstwo Zdrowia, w pierwszej kolejności zostaną zaszczepione cztery grupy osób: pracownicy służby zdrowia, mieszkańcy DPS, służby mundurowe, w tym wojsko i seniorzy. Od jakiego wieku – jeszcze nie zostało to ustalone.

Jak powiedział minister Adam Niedzielski, rząd uzna za sukces, jeśli uda mu się zaszczepić 50-60 proc. Polaków. Minister ma nadzieję, że w ciągu 2-3 miesięcy uda się zaszczepić przynajmniej 6-7 mln osób.

Koszt zakupu szczepionek przez rząd to 5-10 mld zł, zależy od tego, ile rząd ich kupi. Na razie zostały złożone zamówienia na 45 milionów dawek szczepionki. jest szansa na to, że szczepienia rozpoczną się już w lutym. Premier uspokoił, że w budżecie zostały wprowadzone zmiany, które zapewnią środki na jej zakup.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze