Polska pomoc dla niemieckich powodzian

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wysłaniu pomocy do niemieckich landów, które ucierpiały z powodu powodzi. Strażacy i sprzęt, 160 sztuk urządzeń do osuszania nieruchomości, wyruszyli ze Strzałkowa w Wielkopolsce.

Punktem startowym było Strzałkowo, ponieważ tam znajduje się magazyn Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Wysyłkę sprzętu nadzorował Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych.

Jak informuje Radio Poznań, wiceminister wyjaśnił, że oferta pomocy ze strony polskiej została wysłana do Niemiec przez premiera Morawieckiego i właśnie nadeszła odpowiedź, że nasi zachodni sąsiedzi chętnie ją przyjmą.

Szczególnie jest im potrzebny sprzęt do osuszania nieruchomości i taki właśnie sprzęt pojechał do Niemiec z Wielkopolski razem z 10 strażakami, którzy będą go obsługiwać. Strażacy pod dowództwem starszego kapitana Rafała Sołowina z Państwowej Straży Pożarnej, z trzema tirami wypełnionymi sprzętem, wyruszyli wczoraj, a dziś dotrą do magazynu pod Kolonią, z którego zostaną skierowani już do konkretnych zadań.

Przypomnijmy, że w Niemczech z powodu rekordowych opadów deszczu i powodzi zginęło co najmniej 180 osób, a straty wynoszą jak dotąd około 4,5 mln euro.

Podziel się: