Polska: Od dziś kolejne łagodzenie pandemicznych obostrzeń

Stary Rynek ogródki
1 maja otwarto salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od 4 maja będzie można pójść do muzeum i galerii sztuki, a także do sklepu budowlanego i galerii handlowej. Jakie jeszcze złagodzenia wprowadzono?

W galeriach sztuki, muzeach, sklepach budowlanych, meblowych i centrach handlowych będzie mogła przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Taki sam limit obowiązuje w kościołach, przy czym tu rekomenduje się organizowanie nabożeństw na świeżym powietrzu. Do nauki stacjonarnej wracają też uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. W Poznaniu komunikacja miejska będzie kursować już według roboczego rozkładu jazdy.

8 maja, o ile sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, zostaną otwarte hotele, które będą mogły przyjąć gości do 50 proc. obłożenia. Nadal będą zamknięte restauracje oraz strefa welness&spa.

15 maja, zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu – o ile wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – nadal jednak będą one obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych. Zostaną także otwarte ogródki gastronomiczne, oczywiście w ścisłym reżimie sanitarnym: z zachowanym bezpiecznym dystansem między stolikami oraz limitem osób na stolik. Rozpoczną działalność także kina i teatry na świeżym powietrzu przy 50 proc. obłożeniu i zachowaniu reżimu sanitarnego. Także na świeżym powietrzu będzie można organizować wesela i komunie, ale do 25 osób.

Uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i szkół średnich rozpoczną naukę hybrydową. W obiektach sportowych na świeżym powietrzu podczas zawodów pojawi się publiczność – może być jej tyle, ile wynosi 25 proc. miejsc.

29 maja zostaną otwarte restauracje także w pomieszczeniach, przy czym zajęta będzie mogła być tylko połowa miejsc. Będą się mogły odbywać wesela i komunie, także wewnątrz, i do 50 osób.

Zostaną otwarte kina i teatry – również z limitem 50 proc., obłożenia miejsc – oraz kryte obiekty sportowe i baseny dla wszystkich chętnych, ale również z 50 proc. obłożeniem. Ruszą siłownie, solaria i kluby fitness z limitem 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. Wszyscy uczniowie rozpoczną naukę stacjonarną.

Podziel się: