Polska: Niepełnosprawni będą mieli pierwszeństwo szczepień

Michał Dworczyk fot. KPRM
Takie rozwiązanie zapowiedział minister Michał Dworczyk. – Dzisiaj na spotkaniu z osobami reprezentującymi środowiska zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów przedstawiliśmy 4 rozwiązania, które od 10 maja będziemy chcieli wprowadzać w życie – powiedział.

Od początku akcji szczepień podnoszą się głosy, że osoby niepełnosprawne powinny być ujęte jako odrębna grupa szczepionych. Minister Dworczyk, po spotkaniach z przedstawicielami środowisk niepełnosprawnych, zapowiedział na dzisiejszej konferencji prasowej uwzględnienie ich postulatów.

– Chcemy, żeby od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności w punktach szczepień powszechnych miały pierwszeństwo szczepienia – mówił. – Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin.

Razem z niepełnosprawnym będzie mógł też zostać zaszczepiony jego opiekun.

Również 10 maja ruszą szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych: w Warsztatach Terapii Zajęciowej, w Zakładach Aktywności Zawodowej, w Środowiskowych Domach Samopomocy czy w Centrach Integracji Społecznej. Szczepieni będą nie tylko podopieczni, ale i personel tych placówek.
– Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y, gdy rozpoczynaliśmy program szczepień – zapewnił minister.

Trzecie rozwiązanie, które ułatwi szczepienia, to zwiększone zaangażowanie mobilnych jednostek szczepień, czyli ratowników medycznych, pielęgniarek i położnych, którzy indywidualnie będą wykonywać szczepienia. Ten program ruszy już dzisiaj, ale rozwinie się w połowie maja.

– Takie osoby zgłaszają się za pomocą formularza. Muszą mieć podpisaną umowę z punktem szczepień, z którego pobierają szczepionki i szczepią pacjentów z którymi się umówią na szczepienie. Te osoby będą szczepiły wyłącznie szczepionkami Johnson and Johnson – mówił minister Dworczyk.

Przez Centrum Zdrowia będą także przekazywane do każdego POZ będą listy osób jeszcze niezaszczepionych ze wskazaniem na osoby niepełnosprawne, z prośbą o pierwszeństwo szczepień dla nich. Do tego systemu mają być włączone nie tylko osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale i pozostali niepełnosprawni. Jednak nastąpi to w późniejszym czasie.

Podziel się: