Polska literatura współczesna – po jakich autorów sięgnąć?

Polska literatura współczesna stoi na bardzo wysokim poziomie. Wśród dorobku artystycznego polskich pisarzy znajdują się dzieła wielokrotnie nagradzane. Polskie powieści mogą także poszczycić się licznymi ekranizacjami. Nic dziwnego, od wielu lat w naszym kraju tworzy wielu utalentowanych autorów, w których dziełach zaczytują się nie tylko nasi rodacy, lecz także czytelnicy za granicą.
Polska noblistka

Olga Nawoja Tokarczuk to polska laureatka literackiej nagrody Nobla za rok 2018. To najwyższe wyróżnienie w dziedzinie literatury na świecie otrzymała za całokształt swojej twórczości. Nagroda Nobla nie jest jednak jedyną, jaką pisarka może się pochwalić – otrzymała także prestiżową Nagrodę Bookera oraz Nike. Na przestrzeni dekad swojej kariery pisarskiej wydała wiele powieści. Jednymi z najsłynniejszych są “Bieguni” oraz “Księgi Jakubowe”. Tworzy także opowiadania, wiersze, scenariusze, jednak w znacznie mniejszym zakresie.

Spośród środowiska literackiego z pewnością wyróżnia się swoimi poglądami, o których odważnie mówi i pisze – jest feministką, wegetarianką, działaczką na rzecz równouprawnienia oraz społeczeństwa obywatelskiego. Wspiera także działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jej poglądy oraz twórczość były wielokrotnie krytykowane; nie stanęły jednak na przeszkodzie jej dalszej pracy pisarskiej i zdobyciu uznania na całym świecie.

Królowie polskiego kryminału

Jednym z najlepiej rozwijających się gatunków literackich w Polsce jest kryminał. Niekwestionowaną królową kryminału w naszym kraju jest Katarzyna Bonda, której cała twórczość opiera się przede wszystkim na kryminałach, literaturze faktu, a także thrillerach. Zadebiutowała w 2007. roku powieścią “Sprawa Niny Frank”, która nominowana została do Nagrody Wielkiego Kalibru. Z wykształcenia jest natomiast dziennikarką. Pracowała w takich gazetach jak “Wprost”, “Newsweek”, a także “Super express”. Od lat jej powieści kryminalne osiągają rangę bestsellerów i są uznawane za jedne z najpoczytniejszych powieści w Polsce.

Rodzimej królowej literatury kryminalnej z pewnością nie ustępuje Remigiusz Mróz – polski prawnik oraz pisarz, nagrodzony Nagrodą Czytelników Wielkiego Kalibru. Mróz od lat zajmuje się tworzeniem kryminałów i powieści sensacyjnych, ale sięga także po fantastykę naukową. Według badań czytelnictwa Biblioteki Narodowej, w 2019 roku był najchętniej czytanym autorem w Polsce. Na podstawie jego powieści “Zaginięcie”, w 2018 roku został wyemitowany serial pod tytułem “Chyłka: Zaginięcie”.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar