Polska: Już spełniamy warunek do zdjęcia maseczek!

koronawirus z Wuhan fot. WSSE
Minister Adam Niedzielski, przedstawiając schemat łagodzenia obostrzeń w maju, zapowiedział, że przestaniemy je nosić na zewnątrz, gdy liczba zakażeń nie przekroczy 15 na 100 tys. osób. I jak się okazuje, spełniamy ten warunek już teraz.

Zgodnie z zapowiedziami rządowymi nakaz noszenia maseczek na zewnątrz przestanie obowiązywać w połowie maja, jeśli liczba zakażeń na 100 tys. osób nie przekroczy 15. Jak podał Onet.pl, ten warunek już został spełniony, a zauważył to Łukasz Pietrzak, farmaceuta, publikujący na Twitterze analizy związane z koronawirusem, w oparciu o dane Ministerstwa Zdrowia. Według jego analiz średnia liczba zakażeń z ostatnich siedmiu dni na 100 tys. mieszkańców wynosi 14,9.

Jednak to średnia – natomiast sporo województw nadal ma wyniki powyżej tej średniej. Najlepiej sytuacja wygląda w województwach podkarpackim (6,96), podlaskim (7,98) i warmińsko-mazurskim (9,67). Najgorzej na Śląsku (20,03), Dolnym Śląsku (19,92) i Opolszczyźnie (19,22). W Wielkopolsce to 17,59.

Nie należy więc raczej liczyć na to, że ministerstwo zdrowia zdecyduje o wcześniejszym zdjęciu maseczek – mimo coraz powszechniejszej krytyki tego nakazu wśród ekspertów. Przeciwko obowiązkowi zasłaniania nosa i ust na zewnątrz już od połowy kwietnia wypowiadali się tacy specjaliści jak prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, dr Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z covid-19 i prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze.