Polska: Czy wolno iść na spacer? Nawet bez psa?

fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)
Ta kwestia wczoraj zelektryzowała całą Polskę. Bo wprawdzie minister zdrowia na konferencji prasowej powiedział, że wolno, to jednak na rządowej stronie pojawiło się zaprzeczenie. A sam premier podkreślał konieczność pozostawania w domach.

– Można pójść na spacer – mówił wczoraj podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski, minister zdrowia. Bo spacery są potrzebne dla zdrowia. Ale to nie może oznaczać, że będziemy się gromadzić, pójdziemy grupą na bulwar czy zrobimy grilla.

Jednak u Polaków pojawiły się wątpliwości, bo na rządowej stronie ukazał się komunikat zakazujący wyjść w innych celach niż niezbędne dla życia: czy do sklepu, do apteki i do pracy. Na spacer nie, no bo czy spacer jest niezbędny dla życia? Minister zdrowia twierdzi, że tak. Rząd twierdzi, że nie. To czy lepiej przestrzegać zaleceń ministra zdrowia – czy całego rządu?

Na szczęście wszystko się wyjaśniło chwilę później, a może to minister zdrowia przekonał kolegów do wiary w ustalenia nauki, w każdym razie rzecznik rządu zapewnił, że – zgodnie z tym, co powiedział minister Szumowski podczas konferencji prasowej – na spacery wychodzić można. Biegać też. Ale nie w grupach, najwyżej w dwie osoby, w odległości co najmniej półtora metra od siebie. Żadnego grilla czy spacerowania całą ekipą po bulwarach. Pies jak najbardziej dozwolony, może być nawet więcej psów, bo one nie są liczone jako członkowie grupy, ponieważ nie przenoszą koronawirusa.

Ograniczenie do dwóch osób nie dotyczy rodzin​ z dziećmi, jednak dodatek babci i dziadka lub cioci czy wujka będzie już uważany za przesadny i może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł​. A policja z pomocą wojska będzie skrupulatnie sprawdzać spacerujących, więc nie ma co liczyć na taryfy ulgowe.

Wyjście na plac zabaw jest absolutnie niedozwolone, tak samo jak korzystanie z siłowni na świeżym powietrzu – bo w obu miejscach pojawiają się grupy ludzi, a na sprzęcie może się utrzymywać sam wirus i zakażać kolejnych użytkowników. Można sobie spacerować po parku i lesie. Oczywiście tylko tam, gdzie nie ma wielu ludzi.

el

Podziel się: