Polska: Burze, wichury i trąby powietrzne na południu

burza
IMiGW wydał najwyższe ostrzeżenie pogodowe dla południowego wschodu Polski. W Małopolsce, na Podkarpaciu, Kielecczyźnie i Lubelszczyźnie możliwe są silne burze, grad, podtopienia, a nawet trąby powietrzne.

Jak informuje Onet.pl, najbardziej obfite opady są przewidywana na południu i wschodzie kraju: w Małopolsce, na Podkarpaciu, Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie oraz na Śląsku. Tu można się spodziewać silnych burz z intensywnymi opadami deszczu nawet do 50 mm i wiatrem wiejącym w porywach nawet do 100 km na godzinę.

Zdaniem synoptyków niewykluczone jest wystąpienia trąb powietrznych i gradu, a także przekroczenie stanów ostrzegawczych rzek na południu. Silne deszcze i burze mogą jeszcze wystąpić na południu i wschodzie województwa łódzkiego, ale już z mniejszym natężeniem.

Ostrzeżenie do mieszkańców zagrożonych regionów skierowało też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Obowiązuje do pierwszej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

W pozostałej części kraju pogoda będzie znacznie mniej gwałtowna, chociaż wszędzie będzie deszczowo przez cały dzień. Jednak im bardziej na północ i na zachód, tym mniejsze prawdopodobieństwo ulewnego deszczu i burz.

Na zachodzie będzie też znacznie chłodniej: temperatury nie przekroczą 24 stopni Celsjusza, podczas gdy na południu i wschodzie można się spodziewać upałów dochodzących do 30 stopni.

Podziel się: