Polska 2050 i PSL podpisały umowę w sprawie wyborów. Co w niej jest?

Szymon Hołownia fot. K. Adamska

Szymon Hołownia oraz Władysław Kosiniak-Kamysz podpisali w imieniu swoich partii porozumienie co do zasad wspólnego startu w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Liderzy nazwali swoje porozumienie „trzecią drogą w polskiej polityce”.

Jak informuje Onet, umowa precyzuje, że obie partie pójdą do wyborów jako koalicja, co oznacza, że będą musieli przekroczyć ośmioprocentowy próg wyborczy. Na listach znajdą się kandydaci zaakceptowani przez obu liderów, a po wyborach ma powstać rząd z udziałem ugrupowań opozycji demokratycznej.

Jeśli chodzi o finanse – ma obowiązywać podział pół na pół, tak w kwestii kosztów kampanii, jak i subwencji. Jednak po wyborach obie partie nie zamierzają tworzyć wspólnego klubu – będą dwa oddzielne i każdy będzie podejmował decyzje samodzielnie.

Szymon Hołownia nazwał to porozumienie „trzecią drogą w polskiej polityce” i podkreślił, że chodzi tu o wyraźne podkreślenie niezgody na „starą politykę”, która często posługiwała się nienawiścią czy agresją. W „trzeciej drodze” na tę agresję i szczucie nie ma miejsca. Bo polityka powinna się zwrócić ku wyborcom.

Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział z kolei, że ta umowa dowodzi, iż lepsza Polska jest możliwa, taka, która docenia uczciwość i ciężką pracę. Nie chodzi tu o budowanie własnej pozycji, ale o walkę o wspólne ideały. Podkreślił też, że wspólny rząd jest jak najbardziej możliwy z innymi partiami demokratycznymi i zadeklarował otwartość na te środowiska, które zechciałyby włączyć się do koalicyjnego komitetu wyborczego. Jego zdaniem „trzecia droga” jest wyborem większego dobra.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: