Polscy strażacy walczący z pożarami w Grecji wrócili do kraju

Polscy strażacy z pomocą w Grecji fot. KG PSP

Sytuacja pożarowa w Grecji bardzo się poprawiła i 2 sierpnia polscy strażacy – moduł GFFFV w pełnym składzie tj. 149 strażaków i 49 samochodów – wrócili do kraju. Wśród nich także Wielkopolanie – kontygent z Poznania był, obok krakowskiego, najliczniejszy.

Wracających strażaków powitał na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach powitał ich zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła wraz z wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem oraz śląskim komendantem wojewódzkim PSP nadbryg. Jackiem Kleszczewskim.

– Chcę podziękować za Wasze działania ratowniczo-gaśnicze w Grecji – mówił Arkadiusz Przybyła. – Warunki były tam bardzo trudne, bardzo wysoka temperatura, silny wiatr – było niebezpiecznie, ale daliście radę! Serdeczne podziękowania przekazuję również od ministra spraw wewnętrznych i administracji Pana Mariusza Kamińskiego i wiceministra Pana Macieja Wąsika oraz od komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę bezpiecznej podróży do domów.

Dowódcą grupy był bryg. Grzegorz Borowiec, który podkreślił, że dowodzenie tak wspaniałą grupą strażaków było dla niego ogromną radością.
– Pojechaliśmy do Grecji jako ambasadorzy polskiego pożarnictwa i myślę, że pokazaliśmy się z jak najlepszej strony i będziemy postrzegani jako profesjonaliści, realizujący w 100% powierzone zadania – powiedział. – Pozdrawiam wszystkich i dziękuję. Brawo!

Przypomnijmy, że polscy strażacy wyruszyli z pomocą do Grecji 19 lipca. W skład modułu GFFFV, który prowadził działania w rejonie Attyki, weszły siły i środki z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP. 29 lipca, gdy sytuacja pożarowa się poprawiła, rozpoczęli przygotowania do powrotu, który zaplanowano na 31 lipca. Do tego czasu byli w gotowości do działania.

Zgodnie z planem 31 sierpnia wyruszyli w drogę powrotną, zatrzymując się na noc w Serbii i 2 sierpnia dotarli do kraju.

Podziel się: