Policjanci nie mogą mieć nadgodzin, bo… nie ma na nie pieniędzy?

Taką informację wysłało biuro kadr Komendy Głównej Policji. Ale po tym, jak informację upowszechniły media, Komendant Główny Policji nakazał wycofanie pisma. I zapewnił, że pieniądze na nadgodziny są, a kadry są czasami „oderwane od policyjnej rzeczywistości”…

Jako pierwsze informacje o zakazie nadgodzin dla policjantów, a nawet konsekwencjach służbowych, gdyby ktoś się nie dostosował, podało radio RMF FM. W piśmie jako powód zakazu nadgodzin podano brak środków na ten cel w policyjnym budżecie oraz.. regulacje prawne. „Ustawodawca wprowadził do ustawy limit nadgodzin, jakie może wypracować policjant w okresie rozliczeniowym, tj. w wymiarze nie większym niż 8 godzin tygodniowo” – czytamy w piśmie.

Treść dokumentu zdumiała policjantów, zastanawiających się, jak mają ścigać przestępców z limitem nadgodzin. Czy to oznacza, że po upływie owych ośmiu dozwolonych godzin mają przerwać pościg? Związki zawodowe policjantów natomiast natychmiast zażądały wyjaśnień od władz policji, grożąc akcją protestacyjną.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, nie miał wcześniej pojęcia o istnieniu dokumentu, bo nikt z nim tego nie skonsultował. Ale gdy go przeczytał, natychmiast nakazał wycofać pismo. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji również zajęło stanowisko w tej sprawie i zapewniło wszystkich zainteresowanych w specjalnym oświadczeniu, że pieniądze na nadgodziny są zarezerwowane w budżecie na 2020 rok i nie ma obawy, że ich zabraknie.

„Zabezpieczone zostały również środki na podwyżkę uposażeń od 1 stycznia 2020 roku w przeciętnej miesięcznej wysokości 500 zł na etat wraz z nagrodą roczną. Oznacza to, że w projekcie budżetu na rok 2020 zabezpieczone zostały środki na sfinansowanie zapisów realizacji porozumienia podpisanego 8 listopada 2018 r. pomiędzy Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji a stroną społeczną reprezentującą funkcjonariuszy służb podległych MSWiA” – podało ministerstwo.

Czy policjantów przekonają tłumaczenia generała Szymczyka i MSWiA? Dowiemy się 11 listopada, bo to pierwszy z proponowanych terminów akcji protestacyjnej. Nie wiadomo jeszcze, jaką formę miałby przyjąć protest, ale w Święto Niepodległości, gdy w całym kraju odbywają się marsze i demonstracje, nie zawsze pokojowe, żadna forma protestu policjantów nie jest dobra.

RMF FM, el

Podziel się: